Zmarł John Hurt, odtwórca roli Garrica Ollivandera w serii o Harrym Potterze!

Brytyjski aktor zmarł w wieku 77 lat w Londynie. Od 2015 roku zmagał się z rakiem trzustki jednak wciąż był czynny zawodowo. Jego kultowe kreacje aktorskie już dawno przeszły do historii kina.

 

John Hurt zadebiutował w 1962 roku na deskach teatralnych w sztuce „Dzieciobójstwo w domu Freda Gingera”. W tym samym roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Dziki i skłonny” lecz uznanie zyskał dopiero w 1966 roku za film „Oto jest głowa zdrajcy”. Za rolę w  filmach „Człowiek słoń” (1980) i „Midnight Express” (1978) był nominowany do Oskara. Wielokrotnie również otrzymywał nominacje do Złotych Globów oraz Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Pomimo wieku i problemów ze zdrowiem nie rezygnował z kariery aktorskiej. Młodsi widzowie poznali Johna Hurta dzięki roli sprzedawcy różdżek – Garrica Ollivandera w serii „Harry Potter”. Aktor jednak nie pozwalał się zaszufladkować i grał w różnicowanych gatunkowo i tematycznie produkcjach zarówno filmowych jak i telewizyjnych. Ostatnio można było go zobaczyć między innymi w filmach „ Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Doctor Who: Dzień Doktora” (2013) „Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki” (2008), „Hellboy: złota armia” (2008).

 

Aktor w 2004 roku został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 2015 został ogłoszony szlachcicem.

Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i współpracownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *