Co się kryje za Walentynkami ?

Od Dnia Płodności i Macierzyństwa do Walentynek. Jak było kiedyś, a jak jest dziś .
Serduszka, bombonierki oraz kartki walentynkowe – to jest Dzień Miłości. Jesteśmy przyzwyczajeni do takiego rodzaju spędzenia jednego dnia w roku. Natomiast w XV wieku spędzanie tzw. „Walentynek ” trochę się różniło od teraźniejszych tradycji. Żadnych kwiatów, prezentów oraz czerwonych serduszek.
Historia dnia wszystkich zakochanych rozpoczyna się od Starożytnego Rzymu. 15 lutego był obchodzony Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tradycja kazała w ten dzień wszystkim samotnym Paniom pisać na kartce swoje imienia i wrzucać do wielkiego dzbana. Później Panowie, którzy przychodzili na zabawę bez partnerek, musieli wylosować sobie dziewczynę. I każdy z wylosowaną kobietą spędzał cały wieczór, a nierzadko też i całe życie.
Z upadkiem Rzymu tradycja ta zaczęła odchodzić. W V wieku już nawet pojawił się zakaz świętowania tego dnia. Natomiast zamiast Dnia Płodności i Macierzyństwa się Dzień Św. Walentego. Postacią, którą uhonorowano w ten sposób, był rzymski biskup, który wbrew zakazom potajemnie udzielał ślubu. Św. Walentyn zmarł śmiercią męczeńską w dniu 14 lutego. I w tym momencie biskup na całym świecie został symbolem miłości i wierności. A prawie każdy spędza dzień św. Walentego ze swoją drugą połówką.
Natomiast do Europy Wschodniej jak i do Polski to święto dotarło stosunkowo niedawno. Obchodzimy je od drugiej połowy XX wieku. Bez względu na to, że jest to nowe święto dla Polski, nasi obywatele według badań mają bardzo dobry stosunek do Walentynek. Jak wskazują statystyki, 76% są pozytywnie nastawieni pro po Dnia Św. Walentego , natomiast świętować 14 lutego będzie tylko 59%.
Jako redakcja zdecydowaliśmy przeprowadzić własne badanie, które pokazało, że lublinianie są bardziej za, niż przeciw. Na pytania, jakie są plany na Walentynki, odpowiedzi były różne. Jedni zaplanowali grę na komputerze, inni będą świętować pracowniczy sukces koleżanki, jeszcze inni odpoczywać. Nie zabrakło również romantyków, którzy spędzą ten dzień tylko we dwoje. Musimy też zawsze pamiętać, że aby przejawić swoją miłość, nie trzeba czekać cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *