Nie żyje Danuta Szaflarska

Aktorka zmarła niedzielnego popołudnia w wieku 102 lat. Informację o jej śmierci podał zespół teatru TR Warszawa.

Danuta Szaflarska od młodości marzyła o karierze aktorskiej, lecz podczas wyboru studiów wygrał rozsądek i przyszła gwiazda wybrała Wyższą Szkołę Handlową, którą jednak po dwóch latach rzuciła. Szaflarska rozpoczęła studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jej debiut przypadł na pierwsze lata wojny, co nie przeszkodziło jej jednak w rozwoju kariery w polskich teatrach konspiracyjnych. Podczas powstania Szaflarska pełniła funkcję łączniczki.

Po wojnie wciąż grała w teatrze, a w 1946 zadebiutowała w filmie Leonarda Buczkowskiego ,,Zakazane piosenki”. Film ten jak i rola w ,,Skarbie” w 1948 roku zagwarantowała Szaflarskiej pozycję pierwszej powojennej polskiej gwiazdy. W nowej historii kina aktorka zapisała się dzięki filmom ,,Diabły, diabły”(1991), ,,Nic’’(1998), ale to dzięki roli w ,, Pora umierać’’ w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  w 2007 roku.

Aktorka zakończyła ostatecznie swoją karierę w listopadzie 2016 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Składamy najszczersze kondolencje rodzinie oraz współpracownikom.