VI Lubelski Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego

Do wszystkich zakochanych w słowie, przekonanych o jego pięknie i sile! W dniach 31.03–02.04 w Chatce Żaka odbędzie się VI edycja Lubelskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego.

Tegoroczne Metamorfozy Sentymentalne w sposób szczególny będą zwrócone ku postaci Edwarda Stachury – wybitnego poety, prozaika i pieśniarza, którego dzieła stanowią inspirację dla takich zespołów jak: Stare Dobre Małżeństwo czy Hey.

Barwna osoba Steda powiązana jest z Lublinem – studiował on tu w latach 50. XX wieku, dlatego wspaniałym uczczeniem 80-tej rocznicy jego urodzin i 700-lecia Miasta będzie uczestnictwo w wydarzeniu i atrakcjach jakie nam sprezentowano.

Miłośników dorobku Stachury na pewno skusi możliwość spotkania z rodziną i przyjaciółmi legendy, obejrzenie wystawy jego rękopisów i zdjęć oraz spektakl muzyczny pt. „Biała Lokomotywa” – opowieść o życiu poety na podstawie jego poematów i wierszy. Sztuka została wyreżyserowana przez przyjaciela Stachury, Jerzego Satanowskiego, a wystąpią w niej aktorzy Teatru Ateneum: Jan Janga Tomaszewski, Wojciech Brzeziński oraz Mirosław Czyżykiewicz.

Wyznawcy (i nie tylko!) twórczości Jacka Kaczmarskiego: świetną wiadomością dla was jest możliwość usłyszenia utworów z jego cyklu poetyckiego Sarmatia. Za to widowisko odpowiedzialny jest Kwartet ProForma, znany z wystepów z Kazikiem. Ciekawa może okazać się także rozmowa z Jerzym Satanowskim podczas spotkania autorskiego, podczas którego opowie o swojej przyjaźni i współpracy z Bardem nad operą Kuglarze i wisielcy.

Każdy z nas może wziąć udział we wspólnym tworzeniu festiwalu. Organizatorzy zachęcają nas do włączenia się w rozbudowę wystawy pamiątek związanych z pobytem Jacka Kaczmarskiego w Lublinie podczas jego licznych koncertów w naszym mieście. Jeśli mają Państwo w swoich zbiorach zdjęcia, autografy lub inne pamiątki, podajemy kontakt: festiwalmetamorfozy@gmail.com

My natomiast zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na piosenkę autorską i poetycką. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 marca. Regulamin i karta zgłoszeń dostępne są w zakładce „konkurs” na stronie www.metamorfozysentymentalne.pl.

 

Metamorfozy Sentymentalne dają możliwość nominacji do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Co roku Jury przyznaje nagrody w kwocie ok. 10 000 zł oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
BILETY dostępne na: KupBilecik.pl, w „Kulturomaniaku” CH. E.Leclerc, ul. T. Zana oraz w dniach 27 marca–1 kwietnia w ACK UMCS „Chatka Żaka” w godz. 17.00 – 19.00.

31.03. PIĄTEK
ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16:
11.00 – Gra miejsca dla młodzieży szkół gimnazjalnych „Lublin w okresie złotego wieku”
13.00 – 17.30 – Koncert Konkursowy – wstęp wolny
18.00 – wernisaż „Stachura lubelski i lubelskie ślady Jacka Kaczmarskiego” – wstęp wolny
19.30 – Koncert piosenki literackiej – BILET: 20 zł
Wystąpią: Witek Bartoszek, Marek Tercz, Paweł Wójcik, Kwartet ProForma z piosenkami Stanisława Staszewskiego

01.04. SOBOTA
ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16:
16.00 – Stachura lubelski…i nie tylko – spotkanie z dr. Dariuszem Pachockim, wybitnym stachurologiem, oraz jego gośćmi: rodziną Edwarda Stachury i przyjaciółmi Poety – wstęp wolny
18.00 – 22.30 – Koncert Galowy – BILET: 40 zł
18.00 – Koncert Laureatów
19.30 – Recital piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kwartetu ProForma
21.00 – Koncert Pawła Domagały „Opowiem ci o mnie”

02.04. NIEDZIELA
12.00 – Spacerkiem po Lublinie… – wycieczka lubelskim szlakiem Jagiellonów dla wykonawców i publiczności Festiwalu (spotkanie uczestników pod Bramą Krakowską) – udział bezpłatny
ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16:
16.00 – Spotkanie autorskie z Jerzym Satanowskim „Wspomnienia o Jacku i Stedzie”
17.00 – Spektakl muzyczny Biała Lokomotywa na podstawie wierszy, listów i poematów Edwarda Stachury w reż. Jerzego Satanowskiego – BILET: 25 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *