Droga Krzyżowa na Majdanku

Na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku już po raz XVIII  jest organizowana Droga Krzyżowa. Podczas wydarzenia uczestnicy mają okazję poznać tragiczną historię Majdanka.

Wydarzenie odbędzie się 7 kwietnia i może pomóc w przygotowaniach na zbliżające się Święta Wielkanocne. Tegoroczny motyw przewodni to wartość wiary i ukazanie decyzyjności człowieka podczas wyboru dobra i zła, jednocześnie pamiętając i odwołując się do historii obozu..

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i  Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Droga Krzyżowa zorganizowana na terenie byłego obozu koncentracyjnego to część obchodów Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej, która jednoczy ludzi każdej narodowości przy wspólnej modlitwie.

Traktując  ten czas jako chwilę wspólnej zadumy i skupienia, odkrywa się zbliżenie do drugiego człowieka i Chrystusa oraz wdzięczność za Jego krzyż. Droga Krzyżowa, organizowana w tak ważnym dla wielu miejscu, pozwala na przypomnienie sobie cierpienia i bólu, który dotykał więźniów.

W ubiegłych latach udział w nabożeństwie był dla wielu młodych osób bardzo silnym przeżyciem. – W każdym kościele w czasie Wielkiego Postu są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, jednak udziału w nich nie da się porównywać z tą na Majdanku – wspomina Sandra Wolińska, która rok temu uczestniczyła w wydarzeniu. – Miejsce i atmosfera wywołuje o wiele więcej emocji, przeżywa się ją całym sobą. Część osób płacze, wszyscy skupiają się na modlitwie i słuchaniu – podkreśla dziewczyna.

Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu odbywa się już po raz XVIII, co roku skupia mnóstwo młodzieży z Lublina i okolic. W ubiegłych latach wydarzeniu towarzyszyła ulewa, która nie wystraszyła uczestników uroczystości. Młodzi przechodzą od pomnika Walki i Męczeństwa, pomiędzy barakami poobozowymi, przed dawne krematorium i mauzoleum z prochami pomordowanych więźniów.
Jak napisał papież Franciszek: „Łatwo przejść od miłości do nienawiści. A droga od nienawiści do miłości jest trudniejsza, jednak prowadzi do pokoju”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00, start spod Pomnika Walki i Męczeństwa. Do tej pory na wydarzeniu na Facebooku chęć wzięcia udziału zadeklarowało 825 osób.

Na teren Majdanka można dojechać bezpośrednio autobusami nr 21, 23, 47, 153, 156, 158, 161.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *