Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.- Marcel Proust

W dzisiejszym świecie wycieczki są zwykłą sprawą, chociaż wszystko nadal zależy od sumy w portfelu. Istnieją  ludzie, dla których pierwszym argumentem zawsze są pieniądze, kiedy sprawa dochodzi do pakowania walizki. W tym artykule postaram się przybliżyć piękny świat podróży. Czym jest podróż?  Przede wszystkim możliwością poznania siebie oraz nowych miejsc.

Wędrówki rozszerzają horyzonty i zmieniają postrzeganie świata. Dlatego większość amerykańskich lub europejskich studentów  przed rozpoczęciem lub po zakończeniu studiów wyruszają w podróż trwającą cały rok. Ten rok nazywa się nie inaczej jak gap year. Według Suzy Strutner – autorki artykułu 10 Reasons You Should Take A Gap Year ,  wolny rok pomaga młodym ludziom zrozumieć, co jest ważne w życiu. Młodzież  mająca wolny rok dysponuje większą ilością czasu na rozmyślenia o życiu, a na dodatek ma jaskrawsze curriculumn vitae. Niestety, mało polskich studentów może sobie pozwolić na wolny rok. Jeśli nie masz szans na  taki prezent od losu to nie martw się, przecież jeszcze nie wszystko stracone.

Wojaże powinny zostać niezbędną częścią twojego młodego życia. Z każdym nowym miastem, państwem, kontynentem  zaczniesz zauważać w sobie zmiany. Będzie znacznie lepiej, kiedy te zmiany będą mieć wpływ na  twoją przyszłośc. Często podróżująca osoba w podeszłym wieku może mieć wyrzuty sumienia „Dlaczego nie zrobiłem/am tego wcześniej?” lub „Moje życie mogłoby wyglądać znacznie lepiej”. Niestety w takich przypadkach podróże stają się przyczyną osądzania swojej przeszłości. Zwiedzać świat trzeba za młodu, kiedy jeszcze nie masz rodziny, dzieci oraz stabilnej pracy. Właśnie wtedy  musisz zacząć poszerzać swoje horyzonty w podróżach. Każda złotówka wytracona na wędrówkę będzie inwestycją w twoje życie. Nieważnie czy jeszcze studiujesz czy nie, ale masz szansę zmienić swoje postrzeganie świata.

Chcę podzielić się swoimi wskazówkami, które mogą się przydać w podróżach oraz ich planowania. Często ludzie odmawiają sobie w wyjazdach, bo nie wystarcza na to środków. Moja rada jest prosta – zbieraj pieniądze na wędrówki, a nie na odżież.

Dlatego by gdzieś pojechać musisz mieć miejsce destynacji. Usiądź sobie jednego wieczoru z kubkiem herbaty i zrób  listę must visit. Daj upust swoim marzeniom wypisz kraje, które najbardziej chcesz zwiedzić. Następnie wybierz 10 państw, których granice przekroczysz w 2017 roku. Najważnieszą rzeczą będzie planowanie podróży. Musisz przeczytać przeróżne artykuły o miejscach, które możesz zwiedzić. Nie zapominaj także o zapoznaniu się z opiniami innych turystów o tym czy innym mieście. Twoim celem będzie zdobycie jak największej ilości informacji.

Wycieczki nie zawsze są drogie. W XXI wieku masz możliwość skorzystania z różnych serwisów, które ułatwiają znalezienie informacji odnośnie zakwaterowania czy dojazdu. Mieszkania możesz poszukać na http://www.booking.com/index.pl.html, a jeśli w ogóle nie chcesz tracić kosztów na zakwaterowanie jest jeszcze lepszy wariant. Na stronie https://www.couchsurfing.com/ możesz znaleźć ludzi, którzy chętnie przyjmą ciebie w ich mieszkaniu. Pamiętaj, że w couchsurfing musisz także gościć u siebie innych podróżujących lub prowadzić wycieczki miastem. Nierzadko osoba niedługo  zarejestrowana nie będzie mogła gościć w czyimś domu. W kwestiach dojazdu dla większości kołem ratunkowym staję się https://www.blablacar.pl/, gdzie można dojechać taniej niż autobusem. Jeżeli jesteś odważny, to możesz spróbować autostopu  lub jeśli nie obejdziesz się bez samolotu, lepiej wejdź na oficjalną stronę low cost lotów, gdzie będzie znacznie taniej niż na innych stronach.

Z własnego doświadczenia wiem, że należy stawiać akcent na wygodę, a nie na wygląd. Na pewno nie musisz brać dużo odzieży, a raczej włożyć do plecaka lub walizki kamerę, ładowarkę lub powerbank, który będzie niezbędny, jeśli zamierzasz robić dużo zdjęć za pomocą talefonu komórkowego.

Wyrób sobie nawyk zbierania z każdej podróży upominków. Znam osoby, dla których ten nawyk stał się hobby. Możesz przywozić czekoladę z każdego  nowego państwa, widokówki lub po prostu coś symbolicznego. Nie zapominaj o przyjaciołach, z którymi twoja wycieczka stanie się ciekawsza i weź ze sobą dobry humor.

Mam nadzieję, że teraz znalazła się w tobie prawdziwa wędrównicza pasja, a  jeśli nadal nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem i wahasz się w domysłach, to po prostu zacznij podróżować!

By Marta Chorna

Jestem wielkim fanem muzyki jazzowej, sztuki i kawy. Nie są dla mnie obce tematy związane z kulturą oraz Lublinem. Uwielbiam książki, jesień i stare kino.