Odszedł Johnny B. Goode

18 marca w godzinach południowych zmarł Chuck Berry – legendarny gitarzysta i ojciec rock and rolla.

Muzyk został znaleziony nieprzytomny na terenie swojej posesji, w St. Charles w stanie Missouri. Mimo prób reanimacji nie udało się go uratować.

Berry był uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków wszech czasów. Jego styl gry i sceniczna swoboda na stałe zapisały się w historii muzyki. The Beatles, The Rolling Stones czy Jimi Hendrix czerpali garściami z jego dokonań. Do legendy przeszedł także jego słynny ruch, tzw. duck-walk, który do dzisiaj naśladuje Angus Young z AC/DC.

Do największych przebojów muzyka, i przy okazji ponadczasowych standardów, można zaliczyć „Carol”, „Maybellene”, „School Days” a przede wszystkim po części autobiograficzny „Johnny B. Goode”. Za sprawą tych hitów stało się popularne rozpoczynanie utworów od krótkiego, mocnego riffu gitarowego.

Pozycja Berry’ego jako pioniera rock and rolla została ostatecznie ugruntowana w 1986 roku, gdy jako pierwszy muzyk w historii został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame .

Chuck Berry w chwili śmierci miał 90 lat, co jednak nie przeszkadzało mu w pracach nad nowym albumem pt. „Chuck” (pierwszym od 38 lat), którego premierę zapowiedział na 2017 rok. Płyta była nagrywana w  zeszłym roku i jest możliwe, że mimo okoliczności zostanie wydana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *