12. rocznica śmierci Jana Pawła II

źródło: WSD w Legnicy

Dziś przypada 12. rocznica śmierci papieża Polaka Św. Jana Pawła II. Był i nadal jest autorytetem i wzorem do naśladowania dla wielu ludzi. Szczególnie dla młodych, których przyciągał do siebie za życia niczym magnes.

Święty Jan Paweł II (właśc. Karol Wojtyła) urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Tam też spędził dzieciństwo. Na studia wyjechał do Krakowa, których z powodu wojny nie udało mu się skończyć. W wyniku tych wydarzeń Wojtyła rozpoczął pracę, która wymagała ogromnej siły fizycznej. W międzyczasie rozwijał się też literacko, czego owoce widzimy do teraz.

13 października 1946 Karol Wojtyła został subdiakonem, tydzień później diakonem i tak jego droga ku Bogu prowadziła coraz wyżej i dalej. W 1958 został biskupem tytularnym Ombrii oraz biskupem pomocniczym Krakowa. Jego kapłańska wędrówka doprowadziła go do miejsca, w którym nie spodziewał się być, ani przez swoją wielką pokorę nie czuł się godny objęcia takiego stanowiska.

16 października 1978 Karol Wojtyły został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

Jan Paweł II przez cały pontyfikat przyciągał do siebie młodych ludzi z całego świata. Zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży, na które przyjeżdżały miliony osób. Był człowiekiem o niezwykle otwartym i wrażliwym sercu, zatroskanym o życie swoich wiernych. W swoim życiu kierował się słowami „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój”.

Jan Paweł II miał duży wpływ na świat. Między innymi na Polskę. Przyczynił się do upadku komunizmu. W czasie trudnego dla Polski okresu chciał być przy swoich rodakach i wspierać ich serca.

Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. 1 Maja 2011 zakończył się proces o jego beatyfikację, a 27 kwietnia 2014 został kanonizowany.

Z okazji obchodów 12 rocznicy śmierci, na Placu Piłsudskiego w Warszawie 2 kwietnia 2017 roku odbędzie się wieczorna modlitwa. O godzinie 15:00 w bazylice archikatedralnej Jana Chrzciciela rozpocznie się koncert papieski. Obchody w Warszawie organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Natomiast w telewizji będą emitowane programy dotyczące życia i historii Ojca Świętego.

Oddajmy się refleksji i wspomnijmy naszego rodaka, który rozpalił tak wiele serc, słuchając jego ulubionej pieśni:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *