News UMCS

„Głębia spojrzenia’’ po raz ósmy. Coraz odważniej, coraz bardziej artystycznie

Ósma, pod wieloma względami wyjątkowa, edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego „Głębia Spojrzenia” z nami. Podczas wernisażu zorganizowanego w kawiarni ,,Meteforma’’ przy krakowskim Powiślu poznaliśmy laureatów w trzech konkursowych kategoriach.

W porównaniu do poprzednich edycji ich nazwy uległy modyfikacjom. Ostatecznie w kategoriach tematycznych: ,,Postacie w migawce’’, ,,Dzieła codzienności’’ oraz ,,Historie prawdziwe’’ laureatami zostali kolejno Kamil Skrzypiec ze zdjęciem ,,Matka’’, Tomasz Wiśniewski i jego ,,Życie’’, które okazało się również fotografią nagrodzoną tytułem Grand Prix, a także Adam Żądło i minicykl ,,Minibogowie’’.

– (..) postawiliśmy na konkret w nazwach. W tym roku zmieniliśmy też sposób obrad. Pomogły nowe technologie. Jury wybierało najlepsze prace spośród w umie około 450-ciu na ekranie interaktywnym, choć część z nadesłanych zdjęć była również drukowana. W ekipie organizującej projekt jest nas dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Podobnie z frekwencją. Mimo gorszej niż w ubiegłej edycji. Z liczbą prac jest podobnie, choć znacznie więcej niż na przykład przed trzema laty. No i obrady są coraz dłuższe. Więcej zdjęć, wyższy poziom artystyczny, może troszkę więcej kontrowersji przy wydźwięku niektórych z nich – tłumaczy koordynatorka konkursu Roksana Zdunek.

W skład kapituły oceniającej fotografie wchodziło dziesięć osób.

Mateusz Skwarczek  czy Bartłomiej Juercki są z nami od dawna. Jest kilkoro jurorów związanych z UJ-em, m.in. Piotrek Idem czy dr. Paweł Płaneta. Reszta to wybitne osobowości związane głównie z Krakowem. Łatwo było przez to z nimi nawiązać kontakt. Choć na przykład Grzegorz Kosmala przyjeżdżał na obrady z Warszawy – dodają organizatorzy.

Przewodnim motywem konkursu jest udowodnienie niższości drogiego sprzętu, przeróbek graficznych w licencjonowanych programach względem tego co ważniejsze, jeśli nie najważniejsze – przenikliwości spojrzenia na otoczenie, umiejętności bacznej obserwacji świata i oryginalnej interpretacji. ,,Głębia Spojrzenia’’ kierowana jest do studentów, którzy nie zajmują się na co dzień fotografią w pełni zawodowo.

Pracą, która skupiła najwięcej uwagi podziwiających wystawę zwycięskich dzieł, było zdjęcie Tomka Wiśniewskiego pt. ,,Życie’’ – blok mieszkalny na osiedlu w Raciborzu, ujęty od strony balkonów, z mocno wyeksponowanymi kolorami. – Wielkie blokowisko po prostu. Szedłem do wujka na obiad, przystanąłem na chwilę idąc po schodach i po prostu zobaczyłem blok. Zdjęcie jest skropowane, ujęte obiektywem szerokokątnym. Jest lekko przycięte. Zrobiłem je w ramach projektu ,,365’’. Było to jakoś we wrześniu, październiku. Myślę, że jest po prostu prawdziwe, wyjęte z codzienności i oprawione w ramkę (…) Jestem debiutantem. Nagroda pokazała mi, że warto. To ogromna motywacja – ocenił laureat Grand Prix.

oto pełna lista laureatów:

I miejsce – Kamil Skrzypiec za zdjęcie pt. “Matka”

II miejsce – Gabriela Marciniak za zdjęcie pt. “Z filmu: Przelotne znajomości”

III miejsce – Mateusz Janik za zdjęcie pt. “Pierwsza zero sześć”

W kategorii Historie prawdziwe jurorzy docenili aż 5 osób:

I miejsce – Adam Żądło za fotoreportaż pt. “Minibogowie”

II miejsce – Paulina Duszczyk za fotoreportaż pt. “Dziewuchy”

III miejsce – Kamila Zarembska-Szatan za fotoreportaż pt. “Paweł”

Katarzyna Dzieszko za fotoreportaż pt. “Święta Rzeka” oraz Anna Pajerska za fotoreportaż pt. “Londyn Dziś” otrzymały wyróżnienie.

Trzecia kategoria to Dzieła codzienności. Nagrody dostali:

I miejsce – Tomasz Wiśniewski za zdjęcie pt. “Życie”

II miejsce – Michał Medyński za zdjęcie pt. “Życie po życiu”

Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia. Otrzymali je:

Joanna Machna-Czajka za zdjęcie pt. “Ułamek Przyjaźni”

Natalia Poniatowska za zdjęcie pt. “Fun”

Maria Pavliuk za zdjęcie pt. “Friendship”

Nagroda specjalna, ufundowana przez warsztaty-fotograficzne.org, trafiła do Kamili Leszczyniak za zdjęcie pt. “Naturalne środowisko”. Natomiast Grand Prix dla najlepszej fotografii otrzymał Tomasz Wiśniewski za zdjęcie pt. “Życie”.

Organizatorem corocznego konkursu „Głębia Spojrzenia’’ jest Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współorganizuje go zaś Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Deadine nadsyłania prac minął siódmego kwietnia. Zwycięskie fotografie w Metaforma Cafe (ul. Powiśle 11, Kraków) można oglądać do 27-ego kwietnia włącznie. Można podziwiać je również tu: http://glebiaspojrzenia.com.pl/ / https://www.facebook.com/glebia.spojrzenia/.

Kolejna, dziewiąta edycja na wiosnę przyszłego roku.

przygotował Paweł Gospodarczyk