Kolejna edycja „Miasta Poezji” zaczyna się prawie za miesięc. Można nie tylko uczestniczyć w niej, ale także współtworzyć.

Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji” odbędą się w dniach 30.05 – 02.05. „Poezja Miasta” to hasło tegorocznej edycji, które określa główny motyw działań w ramach festiwalu. Trzy dni „Miasta Poezji” są skierowane na promowanie poezji w przestrzeni Lublina. Brama Grodzka jest głównym ośrodkiem spotkania z poetami, którego gośćmi w poprzednich edycjach byli Mariusz Grzebalski, Paweł Huelle, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki i inni.

Współtworcami mogą zostać także mieszkańcy Lublina. Do 12 maja trwają zgłoszenia na „Mieszkanie Poezji”. Osoby mogą zgłosić swoje mieszkanie do zrobienia w nim spotkania wokół poezji. Organizatorzy zachęcają do kreatywności, dlatego „Mieszkaniem Poezji” może być także przystanek, kawiarnia, instytucja kultury.

Właściciele mieszkania decydują o tym, co się będzie działo w takiej przestrzeni: może to być wspólne czytanie wierszy, a może niezwykła instalacja ze słów. Dla organizatorów „Mieszkania Poezji” przewidziane są upominki w postaci książki Iwony Chmielewskiej “Dopóki niebo nie płacze”.

Festiwal jest skierowany również do dzieci. Część przeznaczona dla młodszych nosi tytuł „Małe Miasto Poezji” i odbywa się przy Domu Słów. W trakcie można spotkać się z autorami książek dla dzieci oraz ilustratorami. Podczas tego wydarzenia odbywa się czytanie bajek i wierszy, ale są i inne atrakcje. W poprzednich latach w Domu Słów gościli Zofia Beszczyńska, Marianna Oklejak, Paweł Beręsewicz, Zbigniew Dmitroca i inni.

„Miasto Poezji” kończy się Koziołkami Poetyckimi – SLAM. Jest to recytowanie wierszy. Każdy może wysłać zgłoszenie i wystąpić przed publicznością. Najlepszy wykonawca według jurorów dostaje nagrodę.
Podczas każdej edycji powstają Terytoria Poezji. Polega takie Terytorium na pisaniu wierszy na muralach lub na schodkach w przestrzeni miasta. Dzieła z poprzednich festiwali można zobaczyć m. in. na Żmigrodzie lub na gmachu III LO im. Unii Lubelskiej.

Pierwsze „Miasto Poezji” powstało w 2008 roku, inicjatorami były „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Filologii Polskiej KUL. W 2009 wydarzenie poszerzyło się o „Mieszkanie Poezji”. Od 2015 roku na festiwalu istnieją także Koziołki Poetyckie – SLAM.