8 kwietnia odbyło się ogólnoświatowe czytanie dyktanda języka rosyjskiego. Chętnych, by  sprawdzić swoje umiejętności nie zabrakło nawet na Antarktydzie, ani w samolocie. Lublin dołączył do akcji.

W godz. 13.00 do 14.30 odbyła się pierwsza edycja „Totalnego dyktanda” w Lublinie. Celem akcji jest wzbudzenie zainteresowania językiem rosyjskim wśród ludzi. Na Sali Nowego Humanika UMCS znalazło się 18 osób. Tekst czytała dr Swietłana Szaszkowa, dyrektor Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS. Dyktando pod tytułem „Ułan Ude. Selenga” jest utworem rosyjskiego pisarza Leonida Józefowicza z cyklu opowiadań o trzech rzekach i trzech miastach.

Proces wydarzenia trwał według zasad obowiązującego na całym świecie: ten sam tekst w tym samym czasie. Najpierw obejrzeli wiadomości rosyjskie „HOBOSTI” dotyczące dyktanda. Później studenci mieli możliwość powtórzenia jednej reguły, która dotyczyła poprawnego napisania dużych i małych liter w słowach. Uczestnicy także wysłuchali tekstu w wykonaniu Leonida Józefowicza.

– Według mnie warto uczyć się tego języka, ponieważ jest piękny i melodyjny. Moją największą trudnością w owym języku jest opanowanie akcentów – mówi studentka drugiego roku Rusycystyki UMCS Amanda Czechowska. Kontakt z językiem rosyjskim ma od 10 lat. Do tegorocznej akcji dołączyło 866 miast, 68 krajów i 6 kontynentów.

Każdy dostał certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu. Swoje wyniki będzie można sprawdzić po 12 kwietnia na głównej stronie akcji. Laureaci otrzymają nagrody od organizatorów. Będą to słowniki, które wyślą z Nowosybirska. To w głównym uniwersytecie tego miasta w 2004 roku powstało „Totalne dyktando”.