Zmarł Witold Pyrkosz!

Aktor zmarł w sobotę, mając 90 lat. Informację o jego śmierci podano na oficjalnej stronie serialu ,,M jak miłość’’ na facebooku.

 

Aktor urodził się w Krasnymstawie w 1926 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie 1 1954, a już dwa lata później debiutował na deskach teatru im. Stefana Żeromskiego oraz w filmie ,,Cień’’ Jerzego Kawalerowicza.

 

Jego filmografia obejmuje około 100 ról zarówno filmowych jak i teatralnych. Witolda Pyrkosza niejednokrotnie nazywano ,,królem polskich seriali’’ ponieważ był zaangażowany w wiele produkcji, które stały się klasyką dla wielu pokoleń Polaków. Aktor grał między innymi w ,,Janosiku’’, ,,Czterech pancernych i psie’’ oraz ,,Alternatywy 4’’. Młodsi widzowie pokochali go jednak za rolę dobrodusznego nestora rodu Mostowiaków w serialu ,,M jak miłość’’ jak i za dubbing kultowego Złomka z animacji ,,Auta’’.

 

Aktor był również niejednokrotnie nagradzany między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984) oraz Złotym Medalem ,, Zasłużony Kulturze Gloria Artis’’ (2009).

 

Składamy kondolencje rodzinie oraz współpracownikom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *