Jubileuszowi laureaci

źródło: www.umcs.pl

27 maja zebrali się jury, nominowani oraz ich znajomi, żeby poznać nowych laureatów „Żurawi”.

O godz. 20:00 w sobotę w Studiu Muzycznym Radia Lublin odbyła się Gala Koncertowa 10. edycji „Żurawie – Lubelskie Wyróźnienia Kulturalne”. W jej trakcie poznaliśmy tegorocznych laureatów w czterech kategoriach – Obraz, Słowo, Dźwięk i Animator Kultury. Prowadzącym Gali był Przemysław Buksiński, który pełnił tę funkcję od pierwszej edycji.

W kategorii „Obraz” zwyciężył Piotr K. Kamiński, młody filmotwórca, którego ogłosił Andrzej Rusin. Kolejną nominacją był „Dźwięk”, w której statuetkę dostał Stanisław Leszczyński od Bartosza Wójcika. Laureat skromnie powiedział „Dziękuję”, natomiast przemówienia innych były nieco dłuższe. Dominik Gac w kategorii „Słowo” został ogłoszony przez Grażynę Lutosławską. Ostatnim laureatem tegorocznej Gali została Agata Sztorc w dziedzinie „Animator Kultury”, a statuetkę wręczył Rafał 'KOZA' Koziński.

W przerwach pomiędzy ogłoszeniami zwycięzców występowały osoby, które były lauretami poprzednich edycji „Żurawie – Lubelskie Wyróźnienia Kulturalne”. Na scenie pojawili się m.in. Chonabibe, Kacper Kowalczyk wraz z Wojciechem Duninem-Kozickim oraz Anna Zabłocka. Do Gali dołączyła również Akademia Sztukmistrzów. Jakub Szwed wykonał kompozycję żonglerską z kółkami.

Na początku wystąpił z przemówieniem Józef Szopiński, założyciel „Żurawie – Lubelskie Wyróźnienia Kulturalne”. Przypomniał, jak wyglądał rozwój wydarzenia od pierwszej edycji do dziś. Na projektorze widzowie także zobaczyli statuetkę, która na początku miała kształt żelazka. Wydarzenie zakończyło się imprezą, która miała miejsce w Centrum Kultury.

„Żurawie – Lubelskie Wyróźnienia Kulturalne” zostały założone w 2008 roku i mają na celu promowanie środowisk młodych twórców i animatorów życia kulturalnego w Lublinie.

W tegorocznym składzie jury znaleźli się Piotr Celiński (UMCS), Witold Dąbrowski, Grzegorz Józefczuk, Jarosław Koziara, Rafał Koziński, Grażyna Lutosławska, Anna Nawrot, Janusz Opryński, Andrzej Rusin, DJ Papa Zura, Waldemar Tatarczuk, Bartosz Wójcik i pisarz Marcin Wroński.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *