Katastrofa budowlana na Lubartowskiej – podsumowanie

źródło : www.lublin.caritas.pl

Zdarzenie miało miejsce w środę 24 maja w godzinach popołudniowych. W kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 doszło do zawalenia stropu, począwszy od dachu i kolejnych poziomów kamienicy aż do pierwszego piętra. Bez dachu nad głową zostało sześć rodzin (ok 40 osób), a tylko jedna osoba odniosła poważne obrażenia.

Kamienica miała niewiele ponad sto lat. Jej administratorem początkowo była osoba prywatna, lecz po Drugiej Wojnie Światowej budynek uznano za ,,mienie opuszczone’’, które zostało przejęte przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w dniu 4 lipca 1963 roku. Obecnie kamienica miała mieszany podział własności, 38% udziałów należało do miasta, a reszta do ponad dziesięciu właścicieli.

Pierwsze sygnały o złym stanie kamienicy były zgłaszane do władz już w 2014 roku, kiedy to budynek przechodził pięcioletni przegląd, który wykazał, że stan budynku jest zły, ale nie zagraża to życiu mieszkańców. Lecz już w marcu, tego roku, właściciel lokalu na parterze, który był remontowany zawiadomił władze,  zaniepokojony wygiętym stropem. Niestety powiadomienie zostało zbagatelizowane przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych, a pismo przekazane Wydziałowi Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta, który z kolei miał ręce związane przepisami. Dlaczego? Ponieważ lokal był w dyspozycji prywatnego właściciela i tym samym to na nim leżała odpowiedzialność przeprowadzenia niezbędnych ekspertyz. Właściciel lokalu argumentuje jednak, że skoro miasto ma udziały w budynku, to właśnie Urząd powinien się tym zająć. I pewnie rozgrywka ta toczyłaby się jeszcze przez wiele lat, gdyby (nie)spodziewana katastrofa.

Wydarzenie miało miejsce przy ul. Lubartowskiej w Lublinie, tuż przed godziną 14, 24 maja. Wtedy właśnie w budynku numer 45 zawaliły się stropy mieszkań. Sprawna ewakuacja mieszkańców sprawiła, że tylko jedna osoba odniosła obrażenia. Mężczyzna, ok. 40 lat spadł z trzeciej kondygnacji i został przysypany gruzami. Jednak sprawnie działający ratownicy szybko odnaleźli poszkodowanego i przetransportowali do szpitala. Mężczyzna pomimo uszkodzenia kręgosłupa ma władzę w kończynach i powoli dochodzi do siebie. Inni mieszkańcy zostali zaś zakwaterowani w hostelach lub korzystają z pomocy rodzin. Zawalony segment kamienicy został wyburzony jeszcze tej samej nocy przy pomocy ciężkiego sprzętu pod nadzorem straży pożarnej.

Winnych tragedii poszukuje już prokuratura, która bada tę sprawę od 25 maja. Osoba odpowiedzialna za katastrofę może usłyszeć zarzuty z art.163 kodeksu karnego, czyli doprowadzenie do darzenia, które zagraża zdrowiu i życiu wielu osób lub mieniu o wielkich rozmiarach, za co grozi do 12 lat więzienia.

Poszkodowani w katastrofie nie zostali jednak pozostawieni sami sobie. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża już 25 maja uruchomił zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących mieszkańców kamienicy przy Lubartowskiej. Wpłat można dokonywać na numer konta Polskiego Czerwonego Krzyża : 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844, z dopiskiem „Katastrofa budowlana”. Organizacja pozostaje w stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, którego pracownicy przeprowadzają wywiady z poszkodowanymi, orientując się w ich potrzebach.

Na reakcję władz miasta nie trzeba było długo czekać. Już 25 maja lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali swoją pomoc mieszkańcom Lublina, którzy martwią się o stan zamieszkanych budynków. Spotkania w tej sprawie przewidziane są do 9 czerwca lub dłużej jeśli będzie tego wymagać sytuacja. Będą one organizowane w Ratuszu. Działacze PiS zapewniają, że ich działanie nie jest umotywowane względami politycznymi.

Aby uniknąć podobnych sytuacji prezydent miasta – Krzysztof Żuk nakazał kontrole wszystkich zarządzanych przez miasto kamienic. Do tej pory liczba budynków wymagających kontroli wyniosła 72. Miejmy nadzieję, że działania te przyniosą wymierne efekty i Lublin uniknie powtórki tragedii z 24 maja.