Spotkajmy się w muzeum

Źródło: Galeria Labirynt

W nocy z 20 na 21 maja w Lublinie odbędzie się XII Noc Muzeów. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć kolekcje dzieł, nie płacąc ani złotówki.

W sobotę od godziny 19:00 do 03:00 lubelskie muzea, galerie oraz instytucje kulturalne otworzą swoje drzwi dla wszystkich chętnych. Dla mieszkańców zostały zaplanowane spektakle, warsztaty oraz wystawy czasowe. Noc Muzeów jest wydarzeniem dla całej rodziny, dlatego znajdzie się także coś dla dzieci i młodzieży .

Muzeum Lubelskie zaprasza na spektakl teatralny „Żywe obrazy na 700-lecie Lublina”. Goście zobaczą, jak wygląda noc w muzeum, oczami stróża nocnego. A także na warsztaty czasowe, m.in. „Polski pieniądz papierowy 1794-1994”. Ponadto pracownicy muzeum zorganizowali terenową zabawę archeologiczną, warsztaty poświęcone wyjaśnieniu zagadnień plastycznych oraz Inscenizację teatralną z okazji  jubileuszu 700-lecia Lublina. Natomiast, Muzeum Historii Miasta Lublina organizuje oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Jacek Wierzchóś. Semi naturalny dwa”.

Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza odwiedzających do wglębienia się w tajemnicę nocy i zwiedzania muzeum jedynie w blasku reflektorów i latarek. Mieszkańcy będą mogli przypomnieć sobie wiersze Józefa Czechowicza, Wacława Gralewskiego oraz Konrada Bielskiego. W dworku Wincentego Pola zostanie uruchomiona pracownia czasomierzy, a także będzie można się pobłąkać po wnętrzu dworu w atmosferze niezwykłości. Także do tegorocznego wydarzenia dołączyły Muzeum Literackie w Nałęczowie oraz Muzeum regionalne w Kraśniku.

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce została przeprowadzona w 2003 roku. Wydarzenie również odbywa się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz innych dużych miastach kraju. Organizatorami wydarzenia są władzy samorządowe.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/events/262692074153979/?active_tab=about

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *