Największy drzeworyt w Polsce to dzieło studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Ogromna grafika została stworzona w hołdzie dla patronki naszego Uniwersytetu – Marii Curie-Skłodowskiej – w 150 rocznicę jej urodzin.

Studenci II roku grafiki postanowili spróbować wykonać drzeworyt, który pobiłby swoją wielkością dotychczasowe dzieła tworzone w Polsce. I pod patronatem dziekana dr. hab. Krzysztofa Szymanowicza oraz pod przewodnictwem mgr. Karola Pomykały, udało im się to! Ich grafika ma wymiary 250 cm na 520 cm – co jest niezwykle imponującym wynikiem wielu godzin ich pracy.

Prace rozpoczęły się już w październiku 2016 roku. Dzieło studentów jest idealnym odwzorowaniem zdjęcia wykonanego podczas Kongresu w Brukseli w 1927 roku, które przedstawia Marię Curie-Skłodowską w towarzystwie najwybitniejszym naukowców XX wieku. Na owej fotografii Maria jest jedyną przedstawicielką płci pięknej, co dodatkowo świadczy o jej niezwykłości.

W mozolną i bardzo czasochłonną pracę nad grafiką zaangażowało się aż 15 studentów, którzy zajmowali się chętnie nie tylko stroną artystyczną projektu. Oprócz tego zdecydowali się założyć profile na Facebooku oraz Instagramie, aby tam pokazywać cały proces tworzenia tego niezwykłego drzeworytu.

By Paula Słupna

Studentka produkcji medialnej, pisząca wiersze, klejąca kolaże, a oprócz tego nieustannie komentująca politykę. Oprócz tego próbuje też robić zdjęcia, ale w tym kierunku zalicza cały czas wzloty i upadki.