Genocyd – ,,Tryptyk o kanonie nadziei’’

Poruszający „Tryptyk o kanonie nadziei“ w spektakularnej oprawie w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 15 grudnia o godzinie 19:00.

“Tryptyk o kanonie nadziei” to widowisko symfoniczne poświęcone męczennikom trzech krajów – duchownym, którzy oddali swe życie za współwięźniów w obozach koncentracyjnych na terenie Polski podczas II Wojny Światowej: św. Grzegorzowi Peradze, bł. Emilianowi Kowczowi i św. Maksymilianowi Kolbe.

Na koncert składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów: Reso Kiknadze z Gruzji – Hymn “Psalm pochwały prawości”, Igora Szczerbakowa z Ukrainy – Elegia “Lamentacja z majdanu milczenia” oraz Piotra Bańki z Polski – Litania “Ekstaza do świętego z feretronu ”. Kompozycje stanowią hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz niosą uniwersalne przesłanie pokojowego współistnienia całej ludzkości.

Spektakl dotyka trudnego i wyjątkowo ważnego tematu, który będzie zaprezentowany z najwyższą dbałością o estetykę i jakość przekazu. W warstwie wizualnej pojawiają się kolaże – fotografie i filmy z obozowego życia, animacje kontekstowe, krótkie felietony biograficzne świętych, a także archiwalia z okresu ich męczeństwa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Marcin Nałęcz – Niesiołowski (dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej).

Koncert, zrealizowany przez TVP S.A. Premiera telewizyjna widowiska planowana jest na 28 stycznia 2018 roku w TVP 2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *