,,Każdy czytać może…”, czyli podsumowanie najpopularniejszych książek w roku 2017

książka na stoliku na powietrzu

bukmacheria.pl

Rok 2017 to dla moli książkowych naprawdę dobry okres. Rynek wydawniczy bombardował czytelników kolejnymi nowościami. I choć czytelnictwo w Polsce nie jest podobno najlepsze, to znajdą się jednak tacy, którzy zawsze sięgną w ciągu roku po choćby jedną książkę. Jakie pozycje przypadły do gustu miłośnikom literatury, jak również tym którzy czytają okazjonalnie? Oto najchętniej czytane książki w mijającym roku: 

okraglemiasto.pl

Literatura piękna: Jakub Małecki – ,,Rdza”
,,Rdza” to kolejna po ,,Dygocie” i ,,Śladach” książka, która zawładnęła sercami czytelników. Tym razem Małecki opisuje przyjaźń poddaną wielkiej próbie oraz marzenie, które staje się ciężarem. Już od pierwszych stron powieści poznajemy siedmioletniego Szymona, który układa monety na torach, czekając na powrót rodziców z miasta. Nie spodziewa się jednak, że jego życie od tej pory zmieni się diametralnie.  Równolegle z losami chłopca poznajemy historie jego babki, Tośki, która kilkadziesiąt lat wcześniej wyrusza w podróż, po której nic już nie będzie takie samo, a konsekwencje tej przygody nie ominą jej w dorosłym życiu. Ta dwójka, mimo wielu różnic, będzie musiała się ze sobą porozumieć i uwierzyć, że w życiu jeszcze nie wszystko straciło sens, ale czy im się to uda?

 

 

 

paradoks.net.pl

Powieść historyczna: Elżbieta Cherezińska – Płomienna korona
Pani Cherezińska już od wielu lat pokazuje, że dla niej tworzenie powieści o tematyce historycznej, to istna ,,bułka z masłem”. Nic więc dziwnego, że na ,,Płomienną koronę” sympatycy pisarki czekali z wypiekami na twarzy. W trzecim i ostatnim tomie trylogii ,,Odrodzone królestwo” książę Władysław Łokietek powrócił z banicji do Krakowa, ale jego ziemie nadal są podzielone, a w każdej z poszczególnych części trwa walka o panowanie. Przyszły król postanawia zawalczyć o swoje królestwo, a swoją nieugiętością pokaże, kto naprawdę włada krajem.

 

 

 

 

 

 

poczytaj.pl

Kryminał, thriller, sensacja: Dan Brown – Początek
Na wydanie tej książki w naszym kraju czekały tysiące osób. Brown to przecież renoma sama w sobie. I choć mogłoby się wydawać, że Robert Langdon wyjaśnił już największe tajemnice tego świata, to jest to jednak błędne myślenie. Tym razem profesor Uniwersytetu Harvarda musi odkryć odpowiedzi na pytania o sens ludzkiej egzystencji. Brzmi ciekawie? Jak zwykle będzie mu w tym towarzyszyć niezwykle mądra kobieta, która spróbuje uratować ludzkość przed wynalazkami stworzonymi przez dawnego ucznia Langdona.

 

 

 

 

 

 

ceneo.pl

Literatura faktu, publicystyka: Tomasz Piątek – Macierewicz i jego tajemnice
Ta książka miesiąc po premierze stała się bestsellerem, a sam Piątek spotkał się ze zróżnicowanym odbiorem swojej publikacji. Jej tematem są przede wszystkim domniemane powiązania polskiego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z osobami związanymi z rosyjskim wywiadem i mafią. Autor planuje wydanie kolejnej pozycji z tej serii, która będzie uzupełnieniem przedstawionych dokumentów.

 

 

 

 

 

 

paulinakwiatkowska.pl

Literatura obyczajowa, romans, literatura młodzieżowa: Augusta Douche – Najlepszy powód by żyć
Autorka ,,Najlepszego powodu by żyć” to prawdziwa mistrzyni kamuflażu. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Beata Majewska, które znane jest wszystkim wielbicielom romansów. Teraz ponownie udaje Augustę Douche i wychodzi jej to naprawdę dobrze. W jej najnowszej powieści poznajemy młodą Dominikę, która zostaje poparzona w pożarze wznieconym przez jej ojca. Choć dziewczyna wie, że ojciec nie chciał jej skrzywdzić, to jednak nie może się pogodzić z tym, co się stało. Na jej drodze staje młody i ambitny lekarz Tomek, który postanawia opisać jej przypadek w swojej książce. Wraz z Tomkiem w życiu dziewczyny pojawia się jego brat Marcel, który jest czarną owcą rodziny. Czy bracia pomogą Dominice dojść do siebie po traumatycznych przeżyciach?

 

 

 

 

taniaksiazka.pl

Autobiografia, biografia: Hope Jahren – Lab Girl
Czy czytanie autobiografii badaczki świata roślin, gleb i nasion może być ciekawe? I to jeszcze jak! Jahren jest dowodem na to, że nie jest ważne co się opisuje, tylko w jaki sposób można podejść do opisywanego tematu.  W swojej książce badaczka fenomenalnie opowiada o swojej pasji, wzlotach i upadkach zawodu oraz ogromnej determinacji w relacjach międzyludzkich. Przedstawia również postać Billa, genialnego odkrywcy, który wprowadził ją w świat podróży, a także stał się jej wielką miłością. ,,Lab girl” to idealne połączenie humoru i nauki w jednym.

 

 

 

 

 

gosiarella.pl

Fantastyka, fantastyka młodzieżowa: Brandon Sanderson – Legion
Uwielbiany na całym świecie pisarz fantastyki rzadko zbiera krytyczne recenzje. I mimo, iż książka w Stanach Zjednoczonych została wydana w 2012, to jednak opłacało się czekać te 5 lat na polskie tłumaczenie. Stephen Leeds, główny bohater powieści, to człowiek o nadnaturalnych zdolnościach. W przeciągu kilku sekund potrafi opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Aby pomieścić całą wiedzę jego mózg tworzy nowych ludzi zwanymi aspektami, którzy pomagają mu posegregować informacje. Niestety ma to swoje minusy, ponieważ jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Co się stanie, jeśli Leeds zostanie poproszony o odnalezienie aparatu fotograficznego, który potrafi robić zdjęcia przeszłości, a aspekty przejmą kontrolę nad jego życiem? Na pewno coś ciekawego.

 

 

 

 

 

2.bp.blogspot.com

Science Fiction: Andy Weir – Artemis
,,Artemis” to nowa powieść autora bestsellerowego ,,Marsjanina'. Jazz marzy o życiu pełnym przygód i dobrobycie. Jednak musi pogodzić się z tym, co daje jej los, a więc z nieciekawym życiem w prowincjonalnym miasteczku na Księżycu. W jej życiu praktycznie nic się nie układa: ma nudną i nisko płatną pracę oraz mnóstwo długów do spłacenia. Nic więc dziwnego, że gdy dostaje propozycje wkroczenia na przestępczą drogę, nie waha się ani chwili. Jazz nie zdaje sobie jednak sprawy w jak wielkie kłopoty się wpakowała. Inteligentny humor i niezwykłe sploty wydarzeń to w tej książce połączenie idealne.

 

 

 

 

stephenking.pl

Horror: Stephen King, Owen King – Śpiące królewny
Tym razem mistrz horroru powraca w ducie z synem. Najwidoczniej panowie przy tworzeniu utworu porozumiewali się idealnie, bo ,,Śpiące królewny” to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Kinga. Powieść, która została osadzona w przyszłości, sprawia wrażenie bardzo realistycznej. I niestety ta realistyczna przyszłość uderza w kobiety, z którymi dzieje się coś naprawdę dziwnego – gdy zasypiają, szczelnie owija się wokół nich tajemnicza substancja przypominająca kokon. Nie wskazane jest jednak je budzić, ponieważ wpadają w niesamowitą furię i szaleńczą agresję. Jedynie Evie jest odporna na wszechogarniającą klątwę. Czy coś jest z nią nie tak? Jednak nie to będzie jej największym zmartwieniem, ponieważ do władzy dochodzą osamotnieni mężczyźni, którzy chcą zdecydować o jej losie.

 

 

 

 

Tegoroczne podsumowanie to ranking prawdziwych wyjadaczy czytelniczego świata. Nie zabrakło również młodych i zdolnych autorów, którzy szturmem zdobyli rynek wydawniczy. Czy rok 2018 też przyniesie tak wiele ciekawych pozycji, od których nie będzie można się oderwać? Oby, a w między czasie można nadrobić tegoroczne zaległości i czekać z niecierpliwością na to, co zaproponują nam wydawnictwa.

A jakie książki waszym zdaniem były w tym roku najlepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *