76. rocznica likwidacji getta lubelskiego

W nocy z 16 na 17 marca 1942r. siły SS pod dowództwem Odilo Globocnika przystąpiły do likwidacji znajdującego się na Podzamczu getta lubelskiego. Było to pokłosie szerzej zakrojonej akcji „Reinhardt” prowadzonej przez nazistowski aparat na terytorium okupowanej przez Niemców Polski.

W getcie przebywało około 34 tys. Żydów i nieznana dotąd liczba Romów, z czego większość ze znajdujących się tam uwięzionych została przewieziona do obozu w Bełżcu i stracona. Ostatnie egzekucje mieszkańców getta toczyły się w obozach na Majdanku i w Trawnikach w ramach „Aktion Erntefest” operacji przeprowadzonej w 1943r. W sumie zaledwie 230 Żydów pochodzących z naszego miasta uszło z rąk niemieckiego okupanta i cudem przetrwało całą akcję.

Po wymordowaniu Żydowskiej społeczności Niemcy przymusili więźniów z obozu na Majdanku oraz pobliską ludność zamieszkującą Wieniawę i Podzamcze do rozbiórki pozostałości getta, a następnie wysadzili zabytkową Synagogę Maharama.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń na ulicy Lubartowskiej znajdują się murale opowiadające historie jakie rozegrały się na oczach świadków Julii Hartwig i Anny Langfus, zaś przy ulicy Niecałej został wzniesiony pomnik Eksterminacji Ludności Żydowskiej z wymownym cytatem Icchaka Katzenelsona  „W każdej garstce popiołu szukam swoich bliskich”.

Dziś o godz. 13.00 zapraszamy na Małą Aulę Wydziału Humanistycznego UMCS, gdzie odbędą się dwa wykłady otwarte poświęcone tematyce likwidacji getta żydowskiego. Więcej informacji na stronie UMCS http://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,38,wyklady-otwarte-w-76-rocznice-aktion-reinhardt,62118.chtm

Zachęcamy do ich wysłuchania. Redakcja Polformance

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *