Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

24 marca przypada Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów, ustanowiony przez Prezydenta Andrzeja Dudę, aby czcić pamięć pamięci Polaków ratujących Żydów przed eksterminacją, która dokonywana była przez hitlerowskich zbrodniarzy na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

„W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”- brzmi preambuła ustawy.

Data nowego święta państwowego nie jest przypadkowa, ponieważ 24 marca 1944r. w Markowej okupanci niemieccy zamordowali 16 osób- rodzinę Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów . Zbrodnia ta stała się symbolem martyrologii Polaków udzielającym pomocy osobom narodowości żydowskiej.

Do pogłębienia wiedzy na ten temat polecamy film „Spójrz mi w oczy”, którego premiera przewidziana jest na jesień 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *