Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku dzień ten jeszcze bardziej zyskuje na doniosłości w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

W powojennej Polsce działało antykomunistyczne podziemie niepodległościowe, z którym krwawo rozprawiały się komunistyczne władze. Szacuje się, że w trakcie walki poległo wówczas około 10–12 tys. wyklętych, liczba ofiar katowni UB i NKWD sięga natomiast 21–22 tys. podobnie ostatnim żołnierzem polskiego podziemia był Józef Franczak, pseudonim „Lalek”, z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych (woj. lubelskie) 21 października 1963 r.

Przez wiele lat o żołnierzach niezłomnych, stawiających opór krwawemu reżimowi nie można było w ogóle mówić. Ich życiorysy były zniekształcane przez służby, które czyniły wszystko, aby oczernić stawiających opór żołnierzy w oczach ludności i pozbawić ich tym samym jakiejkolwiek formy pomocy czy wsparcia. Nazywano ich bandytami, złodziejami, rabusiami, po to, aby wzbudzali strach i obrzydzenie  ̶  stąd nazwa „żołnierze wyklęci”.

Historię żołnierzy wyklętych zaczęliśmy poznawać dopiero w wolnej Polsce, gdy wielu spośród nich doczekało się przywrócenia czci, należytych honorów i godnego pochówku. Dlatego tak ważna jest pamięć o tych bohaterach, których niezłomna postawa przyczyniła się do tego, że zrzuciliśmy jarzmo niewoli i żyjemy w pełni suwerennym państwie.

Dziś, w wielu polskich miastach, mimo siarczystego mrozu zaplanowano uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętych. W Lublinie odbędzie się m. in. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, więcej informacji, dotyczących obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy znaleźć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Link: https://www.facebook.com/IPN.Lublin/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *