Zmarła śp. Profesor Halina Wiśniewska

http://www.umcs.pl/pl/sylwetki,9361,jubileusz-profesor-haliny-wisniewskiej,36826.chtm

Profesor pełniła funkcję kierownika  Zakładu Metodyki Literatury i Języka Polskiego UMCS przez 23 lata aż do przejścia na emeryturę w 2001r.

Jak czytamy na stronie UMCS, dwukrotnie, w latach 1978-1981 oraz 1987-1990, sprawowała również obowiązki prodziekana Wydziału Humanistycznego.

 Pracowała ponadto w Okręgowym Komitecie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, w Komisji Dydaktycznej Rady Języka Polskiego przy Komitecie Językoznawstwa PAN, w Zespole Kierunkowym Filologii Polskiej Centralnego Ośrodka Metodycznego MEN.

Za osiągnięcia naukowe została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem „Zasłużony dla Lublina”, medalami: Komisji Edukacji Narodowej, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyśli i Zamościu, Nauką w Służbie Ludu (za zasługi dla UMCS) oraz licznymi nagrodami Rektora UMCS i aż trzykrotnie nagrodą Ministra (1976, 1980, 1986).

Do najbardziej znanych publikacji Profesor należą: „Renesansowe życie i dzieło Sebastiana Fabiana Klonowicza”, „ Język polski na ziemiach ruskiej i lubelskiej w Rzeczpospolitej szlacheckiej”, „Milczenie i pisanie małopolskich pań w wiekach XVI-XVIII Renesansowa nowoczesność w przypowieściach, czyli bajkach Biernata z Lublina (ok. 1465-ok. 1529)”.

Profesor zmarła 30 maja 2018r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 czerwca 2018r. o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym w Lublinie (ul. Droga Męczenników Majdanka 71).

Rodzina zwraca się z prośbą o nieprzynoszenie kwiatów i składanie przed pożegnaniem ewentualnych datków na Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *