Uroczystość Wszystkich Świętych

Już w najbliższy czwartek przypada wspomnienie Wszystkich Świętych. Dzień później wierni zgromadzą się, by modlić się za dusze, które poprzedziły ich w wiecznej wędrówce.

Uroczystość, obecnie obchodzona 1 listopada, ma swoje początki w starożytności. Już w IV wieku
w Cesarstwie Rzymskim wspominano męczenników chrześcijańskich, najczęściej w okresie Wielkanocy. Święto obchodzono m.in. 13 maja i 28 czerwca (wspomnienie świętych Piotra i Pawła). Prawdopodobnie 1 listopada pierwszy raz uroczystość świętowano w 741 roku w Rzymie z polecenia papieża Grzegorza III. W roku 1475 papież Sykstus IV zdecydował, że święto będzie obowiązkowe.

W Polsce ludzie gromadzą się na cmentarzach, modlą się oraz składają znicze na grobach bliskich. Wiele osób mylnie traktuje to święto jako czas smutku i rozpaczy za tymi, których już nie ma. Pierwszy dzień listopada powinien być kojarzony z radością, bo ziemia wydała setki świętych, którzy swoim życiem wskazują wiernym jak żyć.

Kolejny dzień, czyli 2 listopada, kiedy to przypada Dzień Zaduszny, powinien skłaniać do refleksji nad marnością życia oraz wzywać do modlitwy za zmarłych.

To święto wywodzi się z wczesnego średniowiecza. W klasztorach odprawiano msze za dusze zmarłych zakonników. A od IX wieku zalecono, by modlić się także za wszystkich chrześcijan, którzy zmarli. W 1311 roku Stolica Apostolska zdecydowała o wprowadzeniu Dnia Zadusznego do kalendarza oraz liturgii rzymskiej. Święto zostało stopniowo upowszechnione w całym Kościele.

Podczas obchodów wierni mogą uzyskać odpust zupełny za dusze czyścowe. W Polsce popularne są procesje na cmentarz oraz wypominki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *