Ignacy Daszyński po raz drugi na balkonie Pałacu Lubomirskich

   100 lat temu w Lublinie, ubrany we frak i cylinder, premier Ignacy Daszyński, pojawił się na balkonie Pałacu Lubomirskich (obecnie – gmach Wydziału Politologii UMCS), by ogłosić powstanie niepodległego rządu polskiego.

Rodacy! Na uwolnionej od najazdu wroga części ziemi polskiej, utworzył się w Lublinie przed trzema dniami Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej – tymi słowami premier Daszyński przemówił do tłumu, a tym samym zapowiedział walkę o niepodległość całego kraju.

W minioną niedzielę byliśmy świadkami inscenizacji historycznej, przygotowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Charakterystycznie przebrani aktorzy oraz ich przygotowanie merytoryczne sprawiło, że mogliśmy poczuć klimat tamtych dziejów.

Cały przebieg rekonstrukcji tego wydarzenia, odbył się przy pl. Litewskim, gdzie zainteresowani mogli chociaż przez chwilę przenieść się do przeszłości.

Obserwowałam to, co się działo razem z synkiem. Był zachwycony widokiem uzbrojonych żołnierzy, a ja sama czułam się, jakby wszystko odbywało się realistycznie. – relacjonuje Pani Ewa, mieszkanka Lublina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *