Bieg po zdrowie

Bieganie

pixabay

Wielkimi krokami do Lublina zbliża się wiosna. To szczególny czas w roku, w którym do życia budzi się nie tylko przyroda. Dzień staje się dłuższy, a na ulicach widać coraz więcej ludzi, coraz więcej uśmiechniętych twarzy. Dobrze jest wtedy pomyśleć o sobie i zrobić coś, co pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na nasz umysł.

Jedną z form aktywności fizycznej jest bieganie. Oprócz dobrze dobranych butów nie potrzeba nam żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy tylko czas, optymistyczne nastawienie i oczywiście dobra motywacja. Gdzie jej szukać? To kwestia bardzo indywidualna. Jedni biegają, by stracić na wadze, inni z kolei traktują bieg jako alternatywę do rozładowania negatywnych emocji i chwilę relaksu pozwalającą na oderwanie się od rzeczywistości. Dla wieloletnich biegaczy jest to już styl życia. Jak mówi Konrad Skulimowski, który nie jeden maraton ma już za sobą: „Bieganie stało się urozmaiceniem codziennego życia i motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań, nie tylko sportowych”. Sport zapewnia mu kondycję, jak i odpoczynek psychiczny. Warto zwrócić uwagę na to, jak się biega. Założenie, że przecież każdy z nas umie to robić, jest błędne. To właśnie brak odpowiedniej techniki powoduje wiele kontuzji i zniechęca do biegania. Jednymi z ważniejszych zasad są, by kolano przy uderzaniu o podłoże było zgięte, a stopa lądowała płasko. Po drugie, dobrze byłoby, gdyby ciało było lekko pochylone. Reguł jest oczywiście znacznie więcej i dotyczą niemal każdej części naszego ciała. Dzięki zastosowaniu się do nich nasz trening będzie efektywniejszy i przyniesie same korzyści. Pozwoli utrzymać organizm w dobrej kondycji, dostarczy endorfin, rozjaśni umysł, a także nauczy nas wytrwałości w dążeniu do celu, co może okazać się szczególnie przydatne w trakcie sesji. Utrata kilogramów to tylko i aż przyjemna konsekwencja podjęcia biegowego wyzwania, która dla wielu stanowi główną motywację.

Miejsc do biegania w Lublinie nie brakuje. Istnieją strony internetowe i blogi, na których można odnaleźć wiele tras, dzięki czemu z pewnością każdy wybierze coś dla siebie w dogodnej lokalizacji. Dla miłośników powstało Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe, do którego dołączyć może każdy pasjonat niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją przygodę, czy odniósł już pierwsze sukcesy.

Jeśli jednak spróbowałeś i z bieganiem jest Ci nie po drodze w walce o lepsze zdrowie i kondycję, mogą pomóc spacery, czyli aktywność, która zazwyczaj kojarzy nam się ze starszymi osobami. Nic bardziej mylnego. Odpowiednia technika zbliży nas do chodu sportowego, który jest doskonałą alternatywą, ponieważ nie obciąża tak stawów, jak bieganie i jest równie dobry dla naszego zdrowia. Łukasz Niedziałek, mistrz Europy juniorów młodszych z 2016 roku, za to, co nakręca go do działania, uznaje chęć realizacji wyznaczonych sobie celów. Mimo, iż sport ma już we krwi, także jego dopadają kryzysy. Co wtedy robi? Przypomina sobie chwile, w których przekraczał granice swoich możliwości sięgając po nowe życiowe rekordy. To daje mu siłę, by walczyć o kolejne. Młody reprezentant Polski radzi, aby: „Wyznaczać sobie cele możliwe do realizacji i przede wszystkim słuchać własnego organizmu, który najlepiej wie, co jest dla niego odpowiednie”. Jest to na tyle uniwersalne i ważne przesłanie, że dotyczy wszystkich aktywności fizycznych.

Warto mimo natłoku obowiązków znaleźć czas, by już dziś zadbać o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *