Czy wiosna jest dla nas zdrowa?

trawa i kwiaty, drzewo, słońce świecące na rośliny

pixabay.com

Przyszła wiosna, a wraz z nią – zdawałoby się koniec problemów i dolegliwości związanych z pogodą. Robi się coraz cieplej, więc możemy sobie na więcej pozwolić, ale czy na pewno? Właśnie nie do końca. Wbrew pozorom koniec zimy łączy się z jeszcze większą ilością zagrożeń, które na nas czyhają.

Największym zagrożeniem dla naszego zdrowia jesteśmy… my sami. Nasz organizm, a zwłaszcza układ odpornościowy nie nadąża za wyzwaniami, które przed nim stawiamy. Kontakty z osobami chorymi (ryzyko przeziębienia jest większe, niż w czasie jesieni), brak odpowiedniego ubioru czy duży wysiłek fizyczny powodują, że nasze napawanie się wiosną, najprawdopodobniej przerwie choroba. Wiosna to również trudny czas dla alergików. Początek marca jest początkiem pylenia niektórych roślin, a im cieplej, tym więcej pyłków w powietrzu.

Przy temacie roślin warto wspomnieć, że spożywanie nowalijek, to niekoniecznie dobry pomysł – nie są to owoce i warzywa naturalne, tylko sztucznie wzmacniane, przez co tracą swoje właściwości zdrowotne.

W okresie wiosennym cierpi nie tylko zdrowie fizyczne, ale również nasza psychika, na którą pogoda ma ogromny wpływ. Jej zmiany mogą powodować podświadomy niepokój. Objawem wiosennego przesilenia może być również apatia, a nawet… niechęć wobec ludzi! Jeśli więc denerwują Cię osoby wokół – możesz śmiało zgonić to na porę roku.

Koniec zimy to dla wielu osób idealna chwila na nowe postanowienia oraz zmianę trybu życia. Niestety wprowadzanie dużych zmian „od zaraz” jest bardzo trudne i udaje się nielicznej grupie osób, a to jeszcze bardziej nas frustruje.

Przyjmijmy wiosnę na spokojnie, bez szaleństw. Dajmy sobie czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Świetnym pomysłem są spacery, które przyzwyczają nas do nowej temperatury, rozruszają stawy, a także przygotują na letnie wyzwania. Dodatkowo przyswoimy duże ilości witaminy D (90% zapotrzebowania witaminy D jest produkowana dzięki słońcu). Nie dajmy się ponieść wiosennemu szaleństwu, a na pewno będziemy sobie wdzięczni!

1 thought on “Czy wiosna jest dla nas zdrowa?

  1. Warto przypominać o zdrowym rozsądku w trakcie tej zmiany. Niczego nie przyspieszymy, wiec dajmy wszystkiemu czas, także organizmowi do przystosowania się do nowych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *