Godzina Ziemi. Niszcząc przyrodę, niszczysz własny dom!

pixabay

30 marca o 20:30 odbędzie się akcja ekologiczna, która zjednoczy setki państw i miliardy ludzi. To godzina, w której ciemności nie budzą lęku, a służą jednej szlachetnej idei.

Co trzeba zrobić?

Wyłączyć światło oraz urządzenia elektroniczne w swoim domu o ustalonej dacie. Tak samo twoje mieszkanie, jak i słynne budynki państw zostaną pogrążone w ciemności.

Kiedy?

30 marca 20:30

W jakim celu?

Ma to charakter symbolicznej nie obojętności wobec problemów ekologicznych.

W tym roku Godzina Ziemi odbędzie się w ostatnią sobotę marca. Po raz pierwszy masowa akcja odbyła się w 2007 roku w Australii w mieście Sydney. Brało w niej udział 2,2 mln mieszkańców miasta i 2100 przedsiębiorstw. Idea pojawiła się w 2004 roku i miała na celu skupić uwagę mieszkańców Australii na problemach ekologicznych. Na początku nosiła nazwę The Big Flick. Potem jednak nazwa została zmieniona na Godzinę Ziemi, aby podkreślić, że kwestie ekologiczne znaczą więcej niż tylko jedno kliknięcie światła.

W 2018 roku akcje podtrzymało 188 krajów i około 2 miliardy ludzi!

„Niszcząc przyrodę, niszczysz własny dom!”

Takie hasło zaprezentowało WWF Polska podczas Dnia Ziemi 2019. Spot o charakterze społeczno‑ekologicznym przedstawiał zrujnowany dom jako metaforę przyrody, którą niszczymy każdego dnia. Problem ochrony środowiska nigdy nie był tak aktualny jak dziś, dlatego sami musimy o nią zadbać.

Statystyczna polska rodzina produkuje rocznie około 12 milionów odpadów. Polska jest 36 z 50 miast Europy o najwyższym stężeniu PM2.5, o którym obecnie wszyscy mówią! W dodatku wskaźnik jakości powietrza w Lublinie znajduje się na dzień dzisiejszy w żółtej strefie i wynosi 89, co w porównaniu do np. Hamburgu, który ma ok. 34, wskazuje, że nasze powietrze jest naprawdę zanieczyszczone.

Warto wspomnieć, że za maską pięknej urbanistycznej rzeczywistości kryją się góry śmieci, powszechny konsumpcjonizm i zagrożenie naszego życia – to wszystko z naszej winy. Czytając artykuły takie jak ten, bądź szukanie informacji na temat ochrony środowiska, sprawia że Godzina Ziemi spełnia swoją misję. Dzięki temu widzimy, co kryje się za różowymi okularami miast.

My sami rujnujemy swój dom, i jeśli nie chcesz w przyszłości żyć pośród odpadów, możesz zacząć od małego kroku: dołącz do akcji Godzina Ziemi, podziel się w sieci hasztagiem #nieniszczedomu, a zamiast kupować plastikowe reklamówki, kup materiałowy worek. To mały gest skierowany w stronę naszej planety, który na większą skalę działa cuda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *