W piątek 22 marca odbył się wernisaż wystawy Jerzego Skolimowskiego. Jego obrazy zawisły na ścianach galerii wystaw czasowych w Centrum Spotkania Kultur.

Skolimowski wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów, m.in. Nóż w wodzie czy Ferdydurke, za które był wielokrotnie nagradzany przez akademie filmowe. Tym razem podzielił się z lublinianami swoim malarstwem. Wystawa została częścią festiwalu Scena w Budowie, dlatego na wernisażu przemówił Leszek Mądzik, patron wydarzenia. W imieniu Skolimowskiego natomiast wypowiedział się jego współpracownik. Odczytał fragment przemówienia artysty i zaprosił do oglądania dzieł.

Obrazy z cyklu Malarstwo przedstawiają beztytułową abstrakcję. Namalowano je techniką olejną na płótnie o różnych wymiarach. Skolimowski wykorzystał głównie farby w kolorze czarnym, żółtym i białym. To jakby połączenie tajemnicy, fałszu oraz potrzeby docenienia przez otoczenie. Obrazy, które mają tytuły, np. Święto zmarłych – skłaniają do refleksji nad ludzką samotnością i bezsensownością istnienia. Dodatkowo niektóre z nich przedstawiają pojedyncze nieporadne postaci, które muszą same stawić czoła problemom. Ludzie w dzisiejszych czasach udają sympatię, a tak naprawdę – mówiąc drastycznie – życzą szybkiej śmierci. Poza tym, na niektórych płótnach można dostrzec motywy: gór, lasów, nieba czy morskich fal. Odbiorca może poczuć chęć ucieczki od codziennej monotonii do potęgi natury, która jest jedynym, co prawdziwe, piękne i nieoceniające na świecie.

Wystawę w Lublinie można oglądać do 28 kwietnia 2019 roku – wtedy odbędzie się finisaż, na którym obecny będzie Jerzy Skolimowski i sam opowie o swoich pracach.