Międzynarodowy Dzień Teatru

Źródło: Pixabay.com

Jaka jest rola artystycznej kreacji w życiu codziennym człowieka? Jakie znaczenie ma teatr? Jakie problemy porusza?

Nad odpowiedziami na te pytania można by się dłużej zastanowić. Szczególnie w dniu 27 marca, gdy  na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto ma na celu promocję międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, zwiększanie współpracy ludzi teatru oraz uświadamianie wagi sztuki w życiu codziennym.

W Lublinie tego dnia odbyła się lubelska premiera spektaklu „Manekinada” studenckiego teatru STOPA w reżyserii Bartosza Pietrzyka. Opowiada on o kobiecości, codziennych wyborach, pragnieniach i strachu, o tym, czego chce Klara – główna bohaterka. A Klara chce być idealna – na wzór manekinki ze sklepowej wystawy. Tworzy nową wersję siebie, by wreszcie mogła być zadowolona ze swojego wyglądu oraz by inni ją podziwiali. „Manekinki nie jedzą. One wyglądają.”

Spektakl zadaje także wiele pytań. Trzyma w napięciu i wymaga skupienia na każdym najmniejszym geście, który ma znaczenie, każdym – nawet wyszeptanym – słowie. Angażuje widza emocjonalnie, dając pole własnej interpretacji oraz zmuszając do zastanowienia.

Spektakl „Manekinada” będzie można zobaczyć na Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Kontestacje” w sobotę 30 marca o 18.00 w Chatce Żaka w Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *