Nagrody AKLAUD 2018 rozdane!

Statuetki Akademickiego Lauru Dziennikarskiego po raz kolejny powędrowały do dwóch osób odznaczających się szczególnym zaangażowaniem związanym z pracą w mediach oraz aktywnością akademicką. Kto otrzymał nagrodę?

AKLAUD, czyli Akademicki Laur Dziennikarski, to nagroda, która od 2014 r. co roku przyznawana jest przez kapitułę osobom związanym z pracą w mediach oraz aktywnością akademicką za ich profesjonalizm oraz chęć dawania dobrego przykładu osobom podążającym tą samą ścieżką. 11 marca, po raz pierwszy od momentu ustanowienia nagrody, uroczystość odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Statuetki powędrowały do dwóch spośród sześciu osób nominowanych w dwóch kategoriach: AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH.

W pierwszej kategorii, za bycie inspiracją dla innych, za wsparcie oraz szacunek dla młodych ludzi, za pasję, wytrwałość, otwartość na nowe wyzwania i podejmowanie zawodowego ryzyka, nagrodę odebrał red. Marek Skowronek – Redaktor Naczelny Akademickiego Radia Centrum. Od 1989 do 2016 r. (z niewielkimi przerwami) związany z Polskim Radiem Lublin.
W latach 2008-2016 Kierownik Redakcji Informacji Radia Lublin. W latach dziewięćdziesiątych dziennikarz, a następnie Zastępca Redaktora Naczelnego Ogólnopolskiego Dwutygodnika „Przegląd Akademicki”. W maju tego roku mija 30 lat odkąd rozpoczął swoją przygodę z radiem. – Jestem bardzo wzruszony, ale i szczęśliwy z tej nagrody. Dla mnie to jest taka odznaka, podsumowanie jakiegoś etapu życia. – powiedział red. Marek Skowronek. W swojej wypowiedzi zwrócił się również z apelem do swoich młodszych następców: – Kochani, tak jak mówiłem, pierwsza rzecz to spełniać marzenia. Ja te swoje marzenia spełniałem. I drugie, może jeszcze ważniejsze przesłanie, do wszystkich dziennikarzy: walczmy i starajmy się jak najlepiej robić wszystko, aby prestiż naszego zawodu był wysoki, aby ten prestiż podnosić. Trzeba walczyć i trzeba robić to wszystko na takim poziomie i z taką pasją, bo to jest pasja, żeby ten prestiż zawodu dziennikarza był bardzo wysoki.

W kolejnej kategorii: AKLAUD MŁODYCH, statuetka powędrowała do rąk red. Mateusza Kasiaka – dziennikarza, prezentera, redaktora, reportera i wydawcy związanego z Radiem ESKA oraz stacjami NOWA TV i TV UMCS, byłego współpracownika Wirtualnej Polski i Radia eR, doktoranta w zakresie nauk o mediach na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej
w Lublinie. Autora scenariusza i reżysera filmu dokumentalnego „Dziennikarz” poświęconego życiu Leopolda Ungera. Red. Mateusz Kasiak łączy praktykę z pracą badawczą, prowadzi zajęcia ze studentami, posiada ogromną wiedzę oraz warsztat dziennikarski i wciąż wspiera członków TV UMCS. Dziennikarstwo jest dla niego przede wszystkim pasją. – Chciałbym podziękować tym, którzy na tym pierwszym etapie pokazali mi, że dziennikarstwo może być frajdą. – mówił red. Mateusz Kasiak. – To bardzo istotne, żebyśmy trafili na swojej drodze na tych, którzy uwierzą w nas, którzy dadzą nam szanse najpierw – jako praktykantom, stażystom, a potem zainwestują w nas. – dodał.

W uroczystości uczestniczył także m.in. zdobywca pierwszej nagrody AKLAUDa – red. Alojzy Leszek Gzella: – Dziennikarstwo jest dosyć skomplikowanym zawodem, bo ono zależy od ludzi, którzy wykonują ten zawód, którzy umieją mówić i chętnie piszą. Przed tą młodą publicznością mogę tylko powiedzieć tyle: nie jest łatwo pisać, nie jest łatwo mówić, ale jak się zacznie i ma się coś do powiedzenia, to można przekazywać ciekawy świat – podsumował. Do młodych dziennikarzy skierował wskazówkę: – Najważniejsze w dziennikarstwie jest jedno: odpowiedzialność za słowo. O odpowiedzialności nie możemy zapominać.

Uroczystej Gali towarzyszyła debata „Media lokalne i społeczeństwo obywatelskie”. Uczestnicy starali się odpowiedzieć m.in. na pytania: jak wyglądają relacje na linii media lokalne – jednostki, a dalej grupy i wspólnoty? Jak przy dominacji mediów elektronicznych
i Internetu radzą sobie dziś lokalne media: radio prasa i telewizja? Jakie inicjatywy podejmują lubelskie media, w celu poszerzania pola wiedzy mieszkańców regionu? Jaki jest wkład lubelskich mediów w kształcenie przyszłych dziennikarzy?

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Partnerem instytucjonalnym uroczystości był Prezydent Miasta Lublin.

Fot. Anna Michalec