Czarna płyta wraca do łask

Mimo, że świat wciąż się rozwija, technologia przejmuje nasze życie, a my dążymy do coraz większego minimalizmu, także w kwestiach elektroniki, to wciąż można spotkać osoby, które preferują „wielkie, czarne płyty”.

Płyta winylowa, płyta gramofonowa, czarny krążek, winyl  – fani i pasjonaci mogą wspólnie świętować 20 kwietnia – bo właśnie wtedy przypada Dzień Płyty Winylowej albo i Record Store Day, czyli międzynarodowe święto niezależnych sklepów płytowych i tradycyjnych nośników muzycznych. Pomysł zrodził się w 2008 roku w San Francisco i od tego roku nieprzerwanie święto obchodzone jest w trzecią sobotę kwietnia.
Czym właściwie jest winyl? To płyta (zwykle bywa okrągła) o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie nagraniem dźwiękowym w postaci rowka analogowego. Wykonuje się je najczęściej z ebonitu, szelaku lub polichlorku winylu – stąd wywodzi się potoczna nazwa. Od końca XIX w. do lat 80. XX w. był to podstawowy środek rozpowszechniania nagrań muzycznych. Płyty nie muszą być koniecznie czarne, występują także w kolorze lub z naniesionym obrazkiem graficznym. Takie płyty nazywane są „picture discami”.
Od kilku lat możemy zauważyć „modę na winyle”, można powiedzieć, że większość premier muzycznych ma miejsce poprzez streaming, kompakt i winyl. Przeżywają swój renesans. Z roku na rok sprzedaje się coraz więcej płyt.
Co jest wyjątkowego w takiej płycie? Są osoby, które twierdzą, że wydobyć z niej można „muzykę z duszą”, charakterystyczny trzask, naturalna barwa i ciepło płynące z gramofonu wprawiają w zupełnie inny klimat. Możemy spodziewać się niepowtarzalnej jakości dźwięku, ale i jakby innego kontaktu z muzyką.
Jeśli chodzi o osoby, które przeżyły epokę winyli, kojarzą się im one z młodością, wolnością. Zakup takiej płyty to było nie lada wyzwanie, szczególnie w realiach PRL-u. Z resztą słuchanie prawdziwego rocka to czysta przyjemność, posiadanie winyla Led Zeppelin, AC/DC czy nawet Abby to naprawdę było coś!

Jak świętować tak wyjątkowy dzień? To proste, zaopatrzyć się w nowego winyla!

Źródło foto.: https://rms.pl/baza-wiedzy/2885-od-winylu-do-dzwieku-w-glosnikach-jak-gra-plyta-winylowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *