Kosmos bliżej nas. Pierwsze zdjęcie czarnej dziury w historii!

źródło: theguardian.com

Kosmos już od wieków fascynuje, zadziwia i intryguje. I chociaż odległość od gwiazd mierzymy
w latach świetlnych, teraz ten dystans może wydawać się nieco mniejszy. A wszystko to, dzięki pracy ponad dwustu astronomów, którzy w zespole badawczym Event Horizon Telescope wykonali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Co ciekawe w gronie naukowców znalazła się również Polka – dr Monika Mościbrodzka.

Sfotografowana czarna dziura znajduje się w centrum galaktyki M87 w odległości 55 mln lat świetlnych od Ziemi. Dodatkowo jej masa 6.5 mld razy przekracza masę Słońca!

Zdjęcie zostało wykonane za pomocą specjalnego, tzw. teleskopu wirtualnego (Event Horizon Telescope), który składa się z ośmiu mniejszych teleskopów. Elementy te rozstawiono po całym globie: w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej, na Hawajach,
a także na biegunie południowym.

– Technika obserwacji, którą zastosowaliśmy, polega na tym, że wszystkie te teleskopy w tym samym momencie kierują się w stronę określonego obiektu i zbierają informacje – tłumaczy dr Monika Mościbrodzka z Radboud University w Nijmegen w Holandii.

– Dzięki temu możemy osiągnąć bezprecedensową rozdzielczość. Event Horizon Telescope ma moc obserwacyjną, którą osoba stojąca w Paryżu mogłaby użyć, aby odczytać tekst gazety znajdującej się w Nowym Jorku – dodaje.

Takie odkrycie wzbudziło niezwykłe zainteresowanie nie tylko wśród naukowców, ale także osób, które do tej pory czarne dziury widziały jedynie na filmach czy w grach komputerowych. Teraz ze śmiechem przyznają, że ze względu na jasny pierścień wokół, to kosmiczne zjawisko przypomina, m.in. słynne Oko Saurona z „Władcy Pierścieni”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *