Nowy film Donalda Glovera z Rihanną – Guava Island

13 kwietnia 2019 premierę na Amazon Prime Video miał film międzynarodowego piosenkarza oraz aktora Donalda Glovera lub jak niektórzy wolą – Childisha Gambino.

Źródło: https://www.stereogum.com

Film został wyreżyserowany przez Hiro Murai, który współpracuje od 2016 roku wraz z Gloverem przy produkcji serialu Atlanta. Za scenariusz odpowiedzialny jest Stephen Glover, czyli młodszy brat Childisha, który również bierze udział w produkcji Atlanty. W obsadzie Guava Island możemy odnaleźć m. in. Donalda Glovera jako lokalnego muzyka tytułowej wyspy, Rihannę grającą dziewczynę muzyka oraz Letitię Wright, którą możecie znać z Czarnej Pantery, w której grała siostrę króla Wakandy.  Zaledwie kilkanaście scen, jakie możemy zobaczyć w formacie 4:3,nagranych jest na pięknej Hawanie. Autorem zdjęć jest Christian Sprenger (Atlanta).

Ten trwający jedynie 55 minut film opowiada słowami piosenek autorstwa Childisha Gambino historię o miłości i wolności. Jest to bardzo ciepły obraz, chociaż od samego początku mamy do czynienia z wątkiem politycznym. Akcja filmu trwa jeden dzień, w ciągu którego pokazane jest nam jak obywatele wyspy żyją na co dzień. Większość osób zarabia na życie poprzez pracę w dokach lub w szwalni, które kontrolowane są poprzez najbogatszego na wyspie Reda Cargo (Nanso Anozie). Główny bohater Deni Maroon (Donald Glover) kocha wyspę, na której żyje i pragnie tworzyć muzykę która zjednoczy wszystkich. Na drodze do spełnienia marzeń staje mu Red, dając jasno do zrozumienia, że mieszkańcom wyspy nie należy się dzień wolny od pracy, w związku z czym Deni nie ma prawa zorganizować festiwalu muzyki tego wieczoru, ani żadnego innego.

Źródło: https://www.imdb.com

Akcja rozwija się bardzo dynamicznie, a przerywnikami do świetnie napisanych dialogów są piosenki takie jak This is AmericaSummertime Magic czy Feels Like Summer, których wykonanie w częściowo nowej aranżacji z pewnością zachwyci fanów Childisha Gambino. Dla przykładu w jednej ze scen w dokach, gdy Deni przychodzi do pracy i słyszy od znajomego o chęci ucieczki do Ameryki, odpowiada:

This is America. Guava’s no different than any other country. America is a concept

Następnie rozwija swoje myśli już nie tylko jako grana postać, ale jako muzyk, którego znamy z naszej rzeczywistości. Poznajemy obraz Ameryki widziany oczami Childisha, opowieść o „raju”, w którym każdy jest sobie szefem.

Cała historia tworzy piękny obraz i metaforę dla czegoś większego niż jedynie wyzysku jednostek na rzecz bogacenia się najsilniejszych. Historia ta opowiada o sile muzyki, twórczości, kreatywności i miłości, która wybija się ponad zasady ustalone przez osoby, którym wydaje się, że posiadają władzę. Jest to krótka rozprawa o demokracji i chociaż scenariusz jest całkowicie przewidywalny, nie ujmuje to w żaden sposób przekazowi, który został w nim zawarty.

Źródło: https://www.imdb.com

Film dostępny jest do darmowego obejrzenia do końca soboty 13.04.2019 na platformie Amazon Prime Video pod TYM linkiem. Żeby go obejrzeć, wystarczy, że posiadacie konto na Amazonie. Po tej dacie film będzie nadal dostępny, jednak w wersji płatnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *