.

Warszawskie Targi Książki, czyli jak czyta stolica?

Już za niecały tydzień rozpoczną się coroczne Warszawskie Targi Książki. Zapaleni czytelnicy od dawna czekają na tę imprezę, a trzeba przyznać, że naprawdę jest na co. Setki wystawców z ponad trzydziestu krajów, kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających, a przede wszystkim… dosłownie miliony książek! Spotkania autorskie, dyskusje, debaty, konkursy – to wszystko i o wiele więcej czeka na miłośników książek w Warszawie między 23, a 26 maja.

Warszawskie Targi Książki mają charakter międzynarodowy. Ich organizatorem jest spółka „Targi Książki” Sp. z.o.o., którą z inicjatywy polskich wydawców powołano 9 marca 2010 roku, a więc w tym samym roku, w którym miała miejsce pierwsza edycja imprezy. Odbyła się wtedy w Pałacu Kultury i Nauki i odniosła duży sukces, przyciągając ogromną rzeszę czytelników. Od tamtej pory, na targi możemy zawitać każdego maja. Kilka lat temu zmieniły jednak lokalizację, gdyż przeniesiono je na PGE Narodowy.

Od przeszło dziesięciu lat, targi stale się rozwijają. Ich tematyka jest wyjątkowo różnorodna, począwszy od literatury pięknej, literatury dla dzieci i młodzieży, beletrystyki i fantastyki, aż na książkach naukowych, podręcznikach i e-bookach kończąc. Encyklopedie, albumy, komiksy, romanse lub czasopisma – każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na wiek, płeć, czy zainteresowania. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Warszawskie Targi Książki są otwarte dla wszystkich, nie tylko dla zapalonych miłośników literatury. Można na nie przyjść choćby z samej ciekawości, czy chęci poznania nowych ludzi. Na tej imprezie spotyka się bowiem mnóstwo uwielbiających zarówno pisać, jak i czytać książki. Można także spotkać na niej znanych z social mediów recenzentów, jak i popularnych na całym świecie autorów. W trakcie poprzednich edycji pojawili się, chociażby tacy rozpoznawalni twórcy jak: K.A.Tucker, Alwyn Hamilton, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Jakub Małecki, czy Remigiusz Mróz.

– Jeżdżę na Targi od pierwszej edycji – mówi Monika, studentka UMCS. – Uwielbiam panującą tam atmosferę i nie wyobrażam sobie, żebym miała się na nich nie pojawić również w tym roku. Co prawda nigdy nie sprawdzam zapowiedzi, jacy będą twórcy, czy kto będzie prowadził panele tematyczne, ale właśnie to jest w tym najlepsze. Wcale nie muszę wiedzieć, na jakiego autora natknę się na konkretnym stoisku lub gdzie powinnam zaraz pójść, aby dostać się na spotkanie z innymi miłośnikami książek. Zawsze chodzę po prostu od stoiska do stoiska, gdzie oglądam i kupuję mnóstwo książek i gadżetów. To jest chyba w tym wszystkim najlepsze. Gdzie nie pójdziesz, tam wszędzie są książki.

Targi to jednak nie tylko książki. To również tysiące literackich gadżetów takich jak ręcznie robione zakładki, figurki, breloki, czy nawet książkowe etui. Od lat wystawcy przyjeżdżają, aby prócz pasji do książek, dzielić się ze zwiedzającymi miłością do oryginalnego, tematycznego rękodzieła. Jeśli coś wiąże się z książkami, z pewnością znajdzie się właśnie na Warszawskich Targach Książki.

Jeśli ktoś jest zainteresowany uczestnictwem w Warszawskich Targach Książki, poniżej znajdują się godziny otwarcia, dokładna lokalizacja targów, jak również cennik:

GODZINY OTWARCIA:

23 maja (czwartek): 10:00 – 18:00

24 maja (piątek): 10:00 – 19:00

25 maja (sobota): 10:00 – 19:00

26 maja (niedziela): 10:00 – 17:00

LOKALIZACJA:

PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1

CENNIK:

Ceny biletów obowiązujące w czwartek lub w piątek (23 lub 24 maja)
bilet normalny jednorazowy – 12 zł
bilet ulgowy jednorazowy – 5 zł