Kultura Lublin Relacja UMCS

Studencki Oscar – czyli pokaz projektów produkcji medialnej

6 czerwca w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” odbył się pokaz filmów stworzonych przez studentów pierwszego i drugiego stopnia produkcji medialnej w ramach zajęć z języka angielskiego. Jest to pierwsze takie wydarzenie zorganizowane na poziomie ogólnouniwersyteckim dzięki współpracy Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS z twórczą młodzieżą. Inicjatorkami gali były lektorki języka angielskiego: mgr Aleksandra Patryn oraz mgr Barbara Kulicka.

Wydarzenie inspirowane było ceremonią wręczenia Oscarów i obowiązywał uroczysty ubiór. Pokaz prowadzono w trzech językach: polskim, angielskim oraz rosyjskim.

Michał Piłat

Studenci I stopnia przygotowali dla widzów animacje ilustracyjne poezji angielskiej. Młodzież wybrała dla swoich utworów wiersze Oscara Wilde, Roberta Frosta, Billy Collinsa oraz innych wybitnych poetów. Niektóre filmy wywoływały uśmiech na twarzach widzów, inne – wprawiały w zadumę, ale żaden z nich nie zostawiał obecnych na sali obojętnych. Po każdym filmie pojawiały się na scenie cztery dziewczyny z plakatami, na których było napisane „Laugh” „Applause”, czy  „Reflexive thinking”podpowiadały widzom, jakie odczucia miał wywołać w nich dany film.

Michał Piłat

W dalszej części przeglądu studenci II stopnia zaprezentowali swoje krótkie spoty reklamowe. Tematyka była bardzo różnorodna – od schroniska dla zwierząt, aż po medyczną marihuanę.

Po pokazie wszyscy widzowie otrzymali karty do głosowania, na których musieli zaznaczyć najlepszą ich zdaniem animację i reklamę. Publiczności najbardziej spodobała się ilustracja wiersza „Richard Cory” Edwina Arlingtona Robinsona oraz reklama sprzętu do krojenia warzyw „Mandolina”. Zwycięzcy otrzymali symboliczne nagrody – plastikowe statuetki Oscara.

Na koniec, mgr Aleksandra Patryn oraz mgr Barbara Kulicka podziękowały studentom oraz gościom pokazu i wyraziły nadzieję, że taki przegląd będzie się odbywać co roku.