Tylko jedna Ziemia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W 1972 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej uchwaliło 5 czerwca świętem natury. Obchodzone jest w wielu krajach w celu przypomnienia zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata.

Polska od kilkunastu lat obchodzi Święto Ochrony Środowiska. Z tej okazji organizowane są liczne obchody i festiwale poświęcone naturalnemu otoczeniu. Każdego roku 5 czerwca przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. W tym dniu szczególnie powinno się okazać szacunek naturze, nie śmiecić, nie wycinać drzew i nie wylewać środków chemicznych lub alkoholi na gleby.

Ekolodzy od lat zwracają uwagę na podstawowe problemy związane z ochroną środowiska, takie jak zanieczyszczenie wód i powietrza, kwaśne deszcze oraz powiększające się obszary pustyń. Giną też lasy tropikalne i rosną góry odpadów. Dochodzą także problemy o charakterze ogólnoświatowym jak ocieplenie klimatu czy zmniejszenie się warstwy ozonowej, chroniącej Ziemię przed niebezpiecznym promieniowaniem.

Na mapie Polski znajdziemy 23 parki narodowe i jeszcze więcej parków krajobrazowych. Oprócz tego, w naszym kraju jest wiele gatunków roślin pod ochroną. Zachęcam do poczytania więcej na ten temat i hucznego świętowania Dnia Środowiska!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *