W ostatni weekend czerwca odbył się 100. i 101. pokaz spektaklu „Zły” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Jubileusz świętowano w Wirydarzu Centrum Kultury.

Spektakl opowiada o życiu tytułowego złego – Dariusza Jeża. Mężczyzna przez swoją współpracę z mafią trafia do więzienia na kilka lat. Widzowie mogą dowiedzieć się, co działo się z bohaterem przed opuszczeniem wolności. Oprócz przestępczego świata twórcy przypomnieli historię Lublina od czasów komunizmu aż do końca lat 90-tych.

W spektaklu występują trzej mężczyźni, którzy odgrywają również kobiece role poprzez założenie peruki czy stanika. Bohaterowie używają naturalnego dla siebie języka – pełnego wulgaryzmów i kolokwializmów. Ubrani zostali w szare koszule i dżinsy. Na scenografię składa się szesnaście dużych sześcianów, których każda ściana jest inaczej pomalowana. Aktorzy układają je w różny sposób, aby stworzyć tło dla danej sceny, m.in. więzienie, kino, samochód, telefon komórkowy, kasyno. Ciekawym zabiegiem było odtwarzanie nagrań głosowych w przerwach między aktami. Zostały one nagrane w trakcie rozmów o wspomnieniach Dariusza Jeża.

Na jubileusz organizatorzy przygotowali tłumaczenie na język angielski oraz polski język migowy. Po występie odbyło się spotkanie z aktorami: Przemysław Buksiński, Dariusz Jeż, Jarosław Tomica oraz twórcami: Łukasz Witt-Michałowski, dr Grzegorz Kondrasiuk. Chętni mieli okazję do wysłuchania, jak powstawał spektakl oraz zadania własnych pytań.

By Zuzanna Gzubicka

Studentka produkcji medialnej, Torunianka. Uwielbiam pływać, jeździć na rolkach oraz spędzać czas na czytaniu książek wśród przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *