Gangsterska opowieść wciąż na topie

archiwum organizatora

W ostatni weekend czerwca odbył się 100. i 101. pokaz spektaklu „Zły” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Jubileusz świętowano w Wirydarzu Centrum Kultury.

Spektakl opowiada o życiu tytułowego złego – Dariusza Jeża. Mężczyzna przez swoją współpracę z mafią trafia do więzienia na kilka lat. Widzowie mogą dowiedzieć się, co działo się z bohaterem przed opuszczeniem wolności. Oprócz przestępczego świata twórcy przypomnieli historię Lublina od czasów komunizmu aż do końca lat 90-tych.

W spektaklu występują trzej mężczyźni, którzy odgrywają również kobiece role poprzez założenie peruki czy stanika. Bohaterowie używają naturalnego dla siebie języka – pełnego wulgaryzmów i kolokwializmów. Ubrani zostali w szare koszule i dżinsy. Na scenografię składa się szesnaście dużych sześcianów, których każda ściana jest inaczej pomalowana. Aktorzy układają je w różny sposób, aby stworzyć tło dla danej sceny, m.in. więzienie, kino, samochód, telefon komórkowy, kasyno. Ciekawym zabiegiem było odtwarzanie nagrań głosowych w przerwach między aktami. Zostały one nagrane w trakcie rozmów o wspomnieniach Dariusza Jeża.

Na jubileusz organizatorzy przygotowali tłumaczenie na język angielski oraz polski język migowy. Po występie odbyło się spotkanie z aktorami: Przemysław Buksiński, Dariusz Jeż, Jarosław Tomica oraz twórcami: Łukasz Witt-Michałowski, dr Grzegorz Kondrasiuk. Chętni mieli okazję do wysłuchania, jak powstawał spektakl oraz zadania własnych pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *