Uniwerstytet Harvarda to uczelnia, której reputację trudno podważyć. A to właśnie tam już od 27 lat wręcza się nagrody Ig Noble nazywane inaczej “antynoblami”, czyli nagrody dla najzabawniejszych projektów naukowych. Czy głupich? Nie do końca!

Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla za prace naukowe, które początkowo śmieszą, ale potem skłaniają do myślenia, a także odkrycia, które nie powinny być powtarzane, przyznawane przez czasopismo Annals of Improbable Research, kierowane przez Marca Abrahamsa z Cambridge w Massachusetts. Ideą tych nagród jest pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca, ale także popularyzowanie nauki w dosyć niecodzienny sposób.

Nagradzane prace mają najczęściej faktyczną wartość naukową, nie są to wynalazki bezsensowne.

Nazwa nagrody pochodzi od angielskiego słowa ignoble (niegodziwy), które stanowi przeciwieństwo słowa noble, wymawianego tak samo jak słowo Nobel w znaczeniu Nagrody Nobla (nazwisko fundatora, Alfreda Nobla, wymawia się inaczej).

Nagrody są wręczane przez laureatów Nagrody Nobla. Ceremonia najpierw miała miejsce w sali wykładowej Instytutu Technicznego Massachusetts, a od 2006 w Sanders Theatre na Uniwersytecie Harvarda. W kilka dni po przyznaniu nagród naukowcy, którzy je otrzymali, mają szansę wygłosić ogólny wykład opisujący ich dokonania.

A oto lista laureatów Nagrody Ig Nobla związanych z Polską:

• Nagroda w 1993 roku z literatury – dla E. Topola, R. Califfa, F. Van de Werfa, P. W. Armstronga oraz 972 współautorów, za opublikowanie artykułu naukowego z medycyny, w którym liczba autorów jest większa 100 razy od liczby stron artykułu. Autorzy są z następujących krajów: Australia, Belgia, Kanada, Francja, Niemcy, Irlandia, Izrael, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Polska, Hiszpania, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania.
  • Wojciech Kopczuk – nagroda w dziedzinie ekonomii za rok 2001 za pracę na temat związków daty śmierci z podatkiem od spadków.
  • Nagrodę z dziedziny literatury w 2009 dla policji irlandzkiej za mandaty drogowe wypisywane recydywiście o nazwisku Prawo Jazdy odebrała Polka, Karolina Lewestam.
  • Robert Pietrzak – amerykański syn polskiego imigranta, znalazł się w zespole nagrodzonym w dziedzinie medycyny w 2011 roku.

Tegoroczna ceremonia miała miejsce 12 września. Laureatami byli m.in. Polacy. Zdobyli Ig Nobla razem ze współpracownikami z Singapuru, Chin, Niemiec, Australii, USA i Bułgarii. Wykazali, że namagnesowane martwe karaluchy zachowują się inaczej, niż namagnesowane żywe karaluchy.

Ig Noble z medycyny został przyznany zespołowi z Włoch i Holandii, który wykazał, że jedzenie pizzy może chronić przeciwko chorobom i śmierci, o ile pizza jest wypiekana i konsumowana we Włoszech.

Nagroda z dziedziny edukacji medycznej zdobył zespół z USA, który używał klikaczy znanych z tresury zwierząt do trenowania chirurgów przeprowadzających operacje ortopedyczne.

Oraz wiele innych!

By Joanna Mróz

Studentka II roku I stopnia Produkcji medialnej na UMCS-ie. Związana z Telewizją Akademicką TV UMCS. Zainteresowania: plastyka, sport, muzyka.