grafika: Youtube
.

Muzyka – czyli sztuka, która rządzi się swoimi prawami

Żyjemy w czasach, w których popkultura staje się nieskrępowaną i otwartą rzeczywistością. Nadaje barw, dodaje pierwiastka szaleństwa, a czasami wprowadza dozę nieprzewidywalności. Wielu artystów wyraża siebie, swoje odczucia i emocje w sposób nieszablonowy, czasem nawet budzący kontrowersje.

Marnik&SMACK to współpracujące ze sobą duety muzyczne, tworzące muzykę elektroniczną. Ich utwór zatytułowany „Gam Gam” został opublikowany na platformie YouTube 30 października ubiegłego roku i od tego czasu bije rekordy popularności — ponad 26 milionów wyświetleń, wysokie pozycje w notowaniach najpopularniejszych rozgłośni radiowych w Polsce i na świecie, hit regularnie pojawiający się „na głośnikach” w klubach z muzyką EDM (Electro Dance Music). Pomyślicie, że to kolejna rytmiczna i porywająca do tańca swoim bitem piosenka? Nic bardziej mylnego. I chociaż powtarzalna animacja w teledysku może przypominać zagadkową kreskówkę, to jeśli przyjrzymy się bliżej słowom utworu, możemy być naprawdę zdumieni. Niewielu bowiem wie, że wokal dziecięcego chóru, któremu towarzyszy miarowa linia basowa w stylu „psytrance” niesie za sobą ukryty przekaz.

Gam Gam Gam kiy elekh’

B’ B’ gey tzal’ mavet

Lo Lo Lo iyra ra

Kiy Attah imadiy

Shiv’ tekha umi shan’ tekha

Hemah Hemah y’nach muniy

— tak wygląda tekst piosenki „Gam Gam”, który jest zapętlany w całej kompozycji.

Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza

— z kolei tu zacytowane wersy przetłumaczone są na język polski.

W tym momencie pojawia się konsternacja, gdyż okazuje się, że fragment ten pochodzi z Biblii, a dokładniej jest to 4. werset Psalmu 23.

W komentarzach pod utworem „Gam Gam” rozpętała się prawdziwa burza. Znajdziemy w nich spekulacje mówiące o tym, że rzekomo fragment przytoczonego wyżej Psalmu śpiewały dzieci znajdujące się w obozach koncentracyjnych i idące do komór gazowych.

„Niestety nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić” — taką informację zwrotną otrzymałam od przedstawiciela Forum Żydów Polskich na pytanie o prawdziwość informacji pojawiających się w Internecie.

„Nie mamy takiej wiedzy”— mówi Aleksandra Leliwa-Kopystyńska —Przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce.

Okazuje się, że „Gam Gam” to także soundtrack filmu „Lata dzieciństwa” w reżyserii Roberto Faenza, skomponowany przez Ennio Morricone. Film przedstawia historię 4-letniego chłopca, który trafia do obozu koncentracyjnego i walczy o przetrwanie. Pojawiają się tam sceny, w których dzieci rzeczywiście śpiewają fragment Psalmu. Być może dlatego w Internecie pojawiło się wiele sprzecznych oraz niejasnych informacji, które wywołały mieszane uczucia.

Duet Marnik, czyli jedni z twórców utworu „Gam Gam”, twierdzą, że nie ma on nic wspólnego z Holocaustem, a celem było stworzenie własnej wersji hymnu, który słyszeli na stadionach piłkarskich we Włoszech.

Poważna symbolika Psalmu a muzyka elektroniczna? W tej kwestii zdania mogą być podzielone. Dla jednych będzie to pewnego rodzaju innowacja, a dla drugich chęć zyskania rozgłosu i popularności przez autorów. Ciekawostką jest chociażby to, że Cissy Houston, matka Whitney Houston, nagrała gospelową wersję Psalmu 23 jako soundtrack do filmu „Żona pastora”, w którym Whitney gra główną rolę. Słowa tego Psalmu pojawiają się również w utworze Coolio — „Gangsta’s Paradise”, a słynny Bob Marley został pochowany wraz z Biblią otwartą właśnie na Psalmie 23.

„Gam Gam” Marnik&SMACK to niejedyny przykład wykorzystania Psalmu w muzyce rozrywkowej. El Profesor — „Bella Ciao” (HUGEL Remix), czyli piosenka wydana w 2018 roku i pojawiająca się w serialu Netflixa „La Casa de Papel” („Dom z papieru”), to tak naprawdę powstała w około 1942 roku pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich. W tym przypadku porywająca muzyka i szybko zapadający w pamięć tekst również kryje swoją historię.

Możemy wysunąć bardzo prosty wniosek — muzyka jest ponadczasowa i uniwersalna. Nie bez kozery nazywamy ją sztuką i dziełem kultury.

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka muzyki elektronicznej, fotografii i podróży. Lubię mówić, ale jeszcze bardziej słuchać. Spędzanie czasu w gronie przyjaciół jest dla mnie najlepszą formą relaksu. W wolnych chwilach gram na keyboardzie, spaceruję lub robię zdjęcia. :)