Ruina po ruinie

Początek września to nie tylko czas powrotu do szkoły. To właśnie 1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, w tym roku okrągłą, bo osiemdziesiątą. Kontrowersji w tej sprawie zawsze było dużo i tak też pewnie już zostanie. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jakie miejsca zostały najbardziej zniszczone w trakcie wojny?

Z II wojny światowej polskie miasta wyszły zniszczone w bardzo różnym stopniu. Część miast została zburzona niemal w całości, inne zdecydowanie mniej.

Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Poznań, Białystok, Jasło, Kołobrzeg – to miasta, które mocno ucierpiały w czasie II wojny światowej. Tu walki były najcięższe i najdłuższe. Sowiecka ofensywa nie napotkała natomiast większego oporu w Małopolsce, na Kielecczyźnie i w Łódzkiem. 

Warszawa to jedno z najbardziej dotkniętych wojną miast Europy. W czasie trwania wojny zniszczonych zostało 84 procent zabudowy lewobrzeżnej stolicy.

Drezno – 13 i 14 lutego 1945 roku nad miasto nadleciały brytyjskie i amerykańskie samoloty. Naloty wywołały burzę ogniową i zniszczyły obszar o powierzchni niemal 40 kilometrów kwadratowych. 

Hiroszima i Nagasaki – to właśnie tam zanotowano pierwszy przypadek użycia bomby atomowej w czasie konfliktu zbrojnego. „Little boy” zabił co najmniej 30 procent populacji Hiroszimy, niszcząc przy tym niemal wszystkie budynki w mieście. W Nagasaki zginęła połowa mieszkańców, a miasto zostało zniszczone w promieniu ponad półtora kilometra od miejsca wybuchu.

Stalingrad – po trwającej od sierpnia 1942 roku do lutego 1943 roku bitwie uznano początkowo, że zniszczenia są tak potężne, że nie ma sensu odbudowywać miasta i lepiej będzie postawić je od nowa w innym miejscu. 

II wojna światowa to nie tylko znaczne zniszczenia infrastruktury, ale przede wszystkim ogromne straty ludnościowe, gospodarcze i społeczne. W konflikt zostało zaangażowanych 61 państw. Straty ludności wyniosły ponad 50 milionów zabitych, 35 milionów rannych, z czego liczba ta dotyczyła znacznie więcej ofiar cywilnych niż wojskowych. Wojna zmieniła obraz społeczeństwa w każdym państwie.

Zdj. źródło: https://pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *