Słońce!

 

Tak długo wyczekiwane wakacje niestety dobiegły już końca, choć niezupełnie dla wszystkich, bo my – studenci – możemy cieszyć się wolnym aż do końca września. Jednakże nie możemy już spodziewać się takich upałów, jakimi mogliśmy się cieszyć w lipcu i sierpniu. 

Na www.focus.pl można przeczytać, że częste przebywanie na słońcu wydłuża życie. A świadczyć o tym mogą najnowsze badania, które przeprowadzono w Szwecji. Wzięło w nich udział niemal 70 tys. kobiet. Uczeni wykazali, że aktywne zwolenniczki słońca żyły średnio nawet o dwa lata dłużej niż te, które się przed nim chroniły. Czy to oznacza, że każda opalenizna jest zdrowa? Niezupełnie. Badania te wykazały także, że dobroczynne działanie ma tylko naturalne światło słoneczne. Opalanie w solarium bardziej szkodzi, niż pomaga. Kobiety, które przez co najmniej 10 lat chociaż raz w miesiącu korzystały z takiej formy opalania się, były obciążone wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci niż te, które unikały takich zabiegów. 

Tzw. „przygotowanie” skóry na lato w solarium nie ma najmniejszego sensu (z punktu widzenia medycyny), ponieważ opalenizna wcale nie chroni przed poparzeniami – nawet jeśli jest ciemna, jej działanie można porównać do słabego kremu przeciwsłonecznego o współczynniku SPF 5. Poza tym, jak wszyscy wiemy, częste korzystanie z solarium przyspiesza starzenie się skóry.

Nie każdy wie, jak ważne dla zdrowia są witaminy. Efektem opalania się (oczywiście w umiarkowanych ilościach) jest produkcja witaminy D3. To właśnie dzięki niej mamy mocne kości, lepszą odporność, a krew sprawnie krąży w naszych żyłach. Prawidłowy poziom tej witaminy zmniejsza ryzyko wielu nowotworów oraz łagodzi przewlekłe stany zapalne. 

Pamiętajmy, że ze słońcem trzeba uważać. Co prawda Polsce daleko pod względem liczby słonecznych dni do krajów śródziemnomorskich czy też bliskowschodnich, jednak i u nas można zaobserwować dużo “słonecznych godzin” – szczególnie w niektórych miejscach naszego kraju. Na podstawie około 30-letnich pomiarów IMG zobaczyć można, że polskie miasta takie jak Racibórz, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, a także Tomaszów Lubelski to miasta z największym nasłonecznieniem

Foto. źródło: https://wakacyjnyekspres.onet.pl/a/najbardziej-sloneczne-miejsca-w-polsce
https://pixabay.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *