Teledysk z życia wyjęty – najlepsze klipy

https://www.facebook.com/Foals/photos/a.502100838530/10156128290573531/?type=3&theater

Początek 2019 roku ugościł nas muzycznymi perełkami. Polski rynek muzyczny przygotował dla nas nowy krążek braci Waglewskich, znanych jako Fisz Emade Tworzywo. Mniej więcej w tym samym czasie ojciec chłopaków, Wojciech Waglewski wraz z zespołem Voo Voo, wydał album Za niebawem. Na scenie międzynarodowej premierę miał miejsce album WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? młodej wokalistki  Billie Eilish. Długo wyczekiwany krążek dostajemy również od brytyjskiego zespołu Foals. Oprócz tego od stycznia premierę miała masa singli z towarzyszącymi im teledyskami.

Foals – Exits

Nie mogłam sobie wymarzyć lepszego prezentu na dzień kobiet od nowej płyty Foals, bo to właśnie wtedy premierę miał miejsce najnowszy krążek brytyjskiej grupy. Utwór Exits był pierwszym singlem promującym płytę. W sześciominutowym teledysku możemy zobaczyć między innymi Isaaca Hempsteada Wrighta, którego mieliśmy okazję oglądać w Grze o Tron. Sam klip jednak w niczym nie przypomina popularnego serialu. Oglądając pierwsze sekundy miałam wrażenie, że oglądam adaptację Roku 1984 Orwella. Słowa, które później słyszymy jeszcze bardziej utrzymują mnie w przekonaniu, że brytyjska grupa mogła się inspirować dziełem – „Cause they watch us in sleep, And the language that we speak, And the secrets that we keep”. Yannis, wokalista zespołu, w Exits zwraca uwagę na problemy polityczne, ekologiczne czy socjologiczne. W jednym z wywiadów powiedział, że jest to dystopijna fantazja, która – niestety – jest bardzo bliska rzeczywistości. Sam teledysk przepełniony jest tajemniczością, którą idealnie odwzorowuje tekst. Bez wątpienia jest to najlepszy klip od Foals.

The Dumplings x Rak’n’Roll – Dla nas KRS 0000 338 803

Justyna Święs i Kuba Karaś – duet tworzący The Dumplings przygotował dla nas utwór, który jest singlem promującym kampanię „Pijani życiem”, utworzoną przez Fundację Rak’n’Roll, która pomaga ludziom chorym na raka i stara się przełamywać tabu związane z tą chorobą. Nowy klip dla The Dumplings wyreżyserowała Olga Bołądź. Nie jest to teledysk zaskakujący, nie ma w nim nic szczególnego, jest to zwykła impreza przedstawiająca ludzi „pianych życiem”. Ale to właśnie takie klipy są warte uwagi, są robione w słusznej sprawie. Wszystko jest sceną do tańca, dla nas – The Dumplings przenoszą słuchaczy na imprezę, elektroniczne dźwięki zachowane w klimacie płyty Raj idealnie pasują do imprezowania. Taka akcja ma zachęcać do przekazania 1% podatku na Fundację Rak’n’Roll, więcej informacji znajdziecie na stronie https://www.raknroll.pl/chce-pomoc/przekaz-1/.

Daniel Spaleniak – Borderlands

Burning Sea – taki tytuł nosi najnowsza płyta Daniela Spaleniaka. W całości instrumentalna, z wyjątkiem tytułowego utworu. Gitarowe brzmienia z połączeniem elektroniki przenoszą nas w mroczne zakamarki naszej wyobraźni. W takim samym klimacie został zachowany teledysk do utworu Borderlands w pełni wyreżyserowany przez Weronikę Izdebską aka ovors. Czarno-białe barwy, tajemnicze postaci i miejsca. Oniryzm kroczy w parze z mrocznymi dźwiękami. Izdebska w każdy kadr wkłada estetyczną dokładność. Teledysk do Borderlands nie jest ich pierwszą współpracą, Back Home czy Prologue również zostały wyreżyserowane przez Weronikę. Wszystko co wychodzi spod ręki ovors zawsze idealnie się wpasowuje w klimat, do którego wprowadza nas Spaleniak poprzez dźwięki. Na Burning Sea znajdują się utwory, które zostały skomponowane przez Daniela do takich seriali jak Ozark czy Elementary. Słuchając utworów z tej płyty wyobrażam sobie jak jego dźwięki wypełniają kadry serialu Dark, byłaby to idealna współpraca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *