Czy lubelscy mieszkańcy są gotowi na 5G? Orange i Nokia zaczęły testy w naszym mieście

Fot. FB/Krzysztof Żuk

Lublin szykuje się na zmiany technologiczne. W czwartek odbyła się konferencja dotycząca rozpoczęcia testowania sieci 5G na terenie Lublina. W spotkaniu uczestniczyli Prezydent miasta Krzysztof Żuk oraz przedstawiciele firm Orange i Nokia.

5G, czyli sieć telekomunikacyjna piątej generacji to najnowszy standard sieci komórkowej. Ma wielokrotnie zwiększyć prędkość transmisji przepływu oraz oferować znacznie większą wydajność i niezawodność.

W czterech dzielnicach: Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście uruchomiono dziesięć stacji bazowych. Okrągła liczba stu smartfonów zostanie rozdzielona między mieszkańców i przedstawicieli firm. Testy będą trwać do końca roku.

Traktuję wybór naszego miasta przez te firmy na miejsce tak ważnego przedsięwzięcia jako niesamowite wyróżnienie. – Napisał na portalu społecznościowym Prezydent Krzysztof Żuk.

Lublin jako jedno z nielicznych miast będzie miało możliwość przetestować tę technologię. Jednak to wydarzenie wzbudza wiele emocji wśród zainteresowanych. Według niektórych może to mieć negatywne skutki zdrowotne. Światowa Organizacja Zdrowia przeanalizowała ponad 25 tysięcy badań nad wpływem promieniowania elektromagnetycznego związanego z telefonią komórkową. Uznała, że nie ma wystarczających dowodów potwierdzających jego negatywne działanie na człowieka.

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią technologii 5G do 2025 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *