Dzień Donacji i Transplantacji

 

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. To już 14. edycja tego niezwykłego wydarzenia. W 2005 roku przeprowadzono 59 przeszczepów, co jest jak do tej pory, najlepszym wynikiem w Lublinie. Czy w przyszłym roku uda się pobić ten rekord?

Idei tej kampanii przyświeca promowanie świadomego dawstwa nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. To świetna okazja do świętowania sukcesów oraz promowania idei transplantologii. W Lublinie pierwszy raz dokonano transplantacji w listopadzie 1997 roku i od tego czasu zainteresowanie transplantologią wzrosło. Tematem tym interesują się coraz częściej młode osoby, które chętnie rejestrują się zarówno jako dawcy szpiku, jak i deklarują oświadczenie woli, by pośmiertnie dać innym szansę na życie. 

Jak można zostać dawcą narządów, tkanek czy komórek do przeszczepienia?

Zgodnie z prawem w naszym kraju obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą. Oznacza to, że każdą osobę zmarłą uznaje się za potencjalnego dawcę narządów, jeżeli nie figuruje w centralnym rejestrze sprzeciwów. Aby jednoznacznie wyrazić swoją chęć bycia dawcą po śmierci, warto nosić przy sobie podpisane oświadczenie woli. Istnieje również możliwość pobrania komórek, tkanek lub narządów od żywego dawcy, poprzez uzyskanie jego dobrowolnej zgody przedstawionej na piśmie przed lekarzem. Dawcą można być dla najbliższych krewnych w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka. Dawcą można zostać również dla osoby niespokrewnionej, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste. Konieczna jest wtedy zgoda sądu rejonowego.

Już teraz można zadeklarować oświadczenie woli. Jak to zrobić? Wystarczy wypełnić oświadczenie woli poprzez stronę internetową dawca.pl.

Źródło:miastowformie.pl 

Jak można zostać dawcą szpiku i dać komuś szansę na życie?

Należy dokonać rejestracji jako potencjalny dawca szpiku w bazie Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS.  Wysyłany jest zestaw rejestracyjny, w którym znajduje się formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Należy wypełnić deklarację, pobrać wymaz i odesłać pakiet na adres Fundacji. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy zostaje się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej dkms.pl, gdzie znajduje się instrukcja, która wyjaśnia jak można zostać dawcą, ale też jak można pomóc w inny sposób osobom w walce z nowotworami krwi.

Źródło:dkms.pl

Twoja krew ratuje życie! Gdzie można oddać krew?

Między innymi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, znajdującym się przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8. Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa https://www.rckik.lublin.pl/ znajduje się również harmonogram najbliższych terenowych akcji poboru krwi. Można też sprawdzić na jaką grupę krwi jest w danym momencie największe zapotrzebowanie.

4 października w Lublinie i oddziałach terenowych padł rekord w ilości oddanej krwi. Aż 395 osób zdecydowało się na ten niezwykły gest! Jaki przedział wiekowy przeważa wśród krwiodawców? Przeważnie są to właśnie osoby młode – w przedziale wiekowym 18-30 lat.

Źródło:zamojska.pl 

Świętujmy razem – 26 października – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji i nieśmy razem dobro!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *