Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, poetka, psycholog. Urodziła się 29 stycznia 1962r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zajmowała się osobami z zaburzeniami psychicznymi jako wolontariuszka. Następnie pracowała w poradni zdrowia psychicznego jako psychoterapeutka. Od 2008 roku  prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim, a także warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Pierwszy swój sukces pisarski odniosła w 1993r. wydając powieść pt. „Podróż ludzi Księgi”. Do znanych dzieł artystki należą w szczególności „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, czy „Opowiadania bizarne”. Autorka otrzymała wiele nagród za swoje dzieła. Do najczęściej wymienianych możemy zaliczyć  Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, literacką nagrodę „Nike” oraz nagrodę „The Man Booker International Prize”. Niewątpliwie największym z dotychczasowych sukcesów należy uznać literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Przyznanie nagrody  Nobla uzasadniane jest „wyobraźnią narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

To wielki sukces nie tylko dla samej pisarki, ale dla całego dobytku kulturowego Polski. Dlatego też, gdy tylko informacja obiegła media, wielu polityków, pisarzy, celebrytów zaczęło składać Oldze Tokarczuk gratulacje, podkreślając dumę i solidarną radość. Nasza redakcja także pragnie wyrazić swoje wyrazy uznania oraz podziękowania kolejnej polskiej noblistce, Pani Oldze Tokarczuk!