Ok, Boomer

Pixabay

Hasło, które w przeciągu jednego miesiąca wywołało większe poruszenie niż wystąpienie Grety Thunberg podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku i doprowadziło do międzypokoleniowej wojny. Sprawiło, że młode pokolenie w końcu przestało być bierne w stosunku do tego co mówi o nich pokolenie X i zaczęło masowo odpowiadać „ok boomer” na stwierdzenia typu „za moich czasów czegoś takiego nie było”, „kiedyś młodzież była inna”.

„Ok, boomer” to zwrot, który zaczął być masowo używany przez młode pokolenie za sprawą nagrania starszego mężczyzny na TikToku, w którym krytykował on młode pokolenie mówiąc, że „mają oni syndrom Piotrusia Pana, nigdy nie będą chcieli dorosnąć, myślą, że utopijne ideały, które wyznają, w przyszłości przełożą na dorosłe życie”. Jest to odpowiedź, która ma na celu kpinę lub całkowite odrzucenie z postrzegania wąsko myślących, przestarzałych i negatywnie osadzających postaw osób starszych. Wzbudziło to negatywne emocje u dorosłych a szczególnie wśród osób, które są z generacji Baby Boomers, czyli wyżu demograficznego, który nastąpił po wojnie od 1946 do 1964 roku. Osoby z tego okresu mają w zwyczaju myśleć o swoim pokoleniu jako specjalnym, różnym od poprzednich i kolejnych pokoleń. Charakteryzują się oni konserwatywnym podejściem do życia. Stwierdzili oni, że określenie „boomer” jest równoznaczne z obraźliwym słowem wobec czarnoskórych osób, oraz że jest to dyskryminacja wiekowa.

Na początku listopada posłanka z Nowej Zelandii wygłaszając swoje przemówienie na temat zmian klimatycznych, użyła stwierdzenia „ok, boomer” w stosunku do starszego członka parlamentu, który nie dowierzał w jej twierdzenie, że średni wiek parlamentarzystów wynosi 49 lat. Innym przykładem użycia popularnego hasła było wykorzystanie przez gazetę „Politico” mema w celu zatytułowania artykułu „OK Bloomberg” na temat możliwej kandydatury byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Hasło dotarło powoli również do Polski, czego przykładem jest partia Razem, która na swoim twitterze odpowiedziała w ten sposób na wpis Tomasza Lisa „Kocham te pięciominutowe zachwyty”, który odnosił się do dyskusji na temat Adriana Zandberga w Sejmie, który za swoje wystąpienie w kontrze do premiera Morawieckiego zebrał sporo pochwał.

Twitter

Mimo tego, iż głównym celem tego stwierdzenia było zamknięcie ust starszym osobom, które uważają się za wzorzec do naśladowania, ofiarą może paść każdy, kto wykaże się ignorancją, bardzo ograniczonym postrzeganiem rzeczywistości, naiwnością oraz całkowicie skostniałym podejściem do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *