Greta Thunberg z tytułem ,,Człowieka Roku”. Czy taka nagroda należy się młodej aktywistce?

fot. Radio Zet Greta Thunberg na szczyt klimatyczny płynęła katamaranem

16- letnia szwedka, aktywistka klimatyczna jako najmłodsza w historii została uznana ,,Człowiekiem Roku 2019″ w corocznym plebiscycie amerykańskiego tygodnika ,,Time”. Kim jest? Dlaczego właśnie ona?

Zaczęło się od protestu
W sierpniu 2018 roku Greta Thunberg postanowiła, że co piątek będzie protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. Akcja nastolatki przerodziła się w światowy ruch. Na całym świecie młodzież zaczęła iść śladem Grety, a m.in. w Polsce 20 września 2019 roku odbył się strajk klimatyczny. Jak dotąd była to jedna z największych akcji strajku w sprawie klimatu. Jej wystąpienie do głów państw w ONZ odbiło się szerokim echem w świecie mediów. Ponadto Szwedka spotkała się z papieżem, wymieniła się spostrzeżeniami z Donaldem Trumpem. Zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości, jest też inicjatorką globalnego ruchu ,,Młodzież dla klimatu”. Przemawiała także w trakcie szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie. We wrześniu została jedną z laureatek alternatywnego Nobla za to, że „dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu”.
Wiele osób jest ciekawych co z edukacją młodej szwedki. Greta zrobiła sobie roczną przerwę, by prowadzić całą akcję.

„Człowiek Roku 2019″
„Time” przyznaje tytuł „Człowieka Roku” od 1927 roku. Nagradzane są postacie, grupy czy idee, które zdaniem tygodnika wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia.
– Wow, to niewiarygodne! Dzielę ten wielki zaszczyt wszystkim w ruchu #FridaysForFuture i działaczach klimatycznych na całym świecie.- napisała Greta na swoim Facebooku, publikując okładkę ,,Time”.

Maciej Cieciora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *