Pałac Lubomirskich ma stać się siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Co ze studentami UMCS, którzy mają tam swój wydział?

fot. FB/ Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS

Dawne Kresy Wschodnie, dzieje, tożsamość oraz wielokulturowość pokazywać ma wystawa stała w tworzącym się Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. W obecnej chwili w Pałacu, w którym ma powstać oddział Muzeum Lubelskiego, funkcjonuje Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.

Od nowego roku akademickiego ma rozpocząć on swoją działalność w nowo wybudowanych obiektach zlokalizowanych w Kampusie Zachodnim UMCS przy ulicy Głębokiej. Uczelnia zabytkowy pałac zlokalizowany przy pl. Litewskim 3 sprzedała za ponad 10 mln 700 tys. zł. W ten sposób obiekt zostanie zwolniony z użytku studentów i powstanie w nim muzeum. Parę dni temu poznaliśmy plany architektoniczne, które stworzyła warszawska pracownia WXCA. Pałac Lubomirskich zmieni się diametralnie. Wszystko po to, aby upamiętnić i wzbogacić historię. Zanim nowe muzeum zacznie funkcjonować, będzie musiało przejść gruntowny remont.

Czy budowlańcy zdążą do nowego roku akademickiego?
Prace przy budowie dwóch obiektów- Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii są na bardzo zaawansowanym etapie. Wszystko wskazuje na to, że poślizgu nie będzie. Zgodnie z harmonogramem mają się one zakończyć do 30 czerwca 2020 roku. W nowych obiektach znajdą się aule wykładowe, sale seminaryjne i pomieszczenia dla pracowników naukowych, a także pomieszczenia specjalistyczne, m.in.: pracownie telewizyjne ze studiem nagrań i reżyserką, strzelnica elektroniczna, laboratoria dydaktyczno-badawcze czy pracownia terapeutyczne. Oba obiekty będą połączone trzykondygnacyjnym łącznikiem, w którym będą się mieścić m.in. barek oraz przestrzeń rekreacyjna.
Maciej Cieciora