V Konferencja Mediów Studenckich za nami!

Swoje refleksje na temat dziennikarstwa śledczego zdradzali jedni z najlepszych dziennikarzy w Polsce

Ponad 100 studentów z całego kraju wzięło udział w V Konferencji Mediów Studenckich na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie odbyło się 22-24 listopada. Nie zabrakło na nim także i naszych studentów, którzy częściowo reprezentowali Studenckie Koło Dziennikarskie oraz magazyn studentów Polformance. Była to idealna okazja do tego, aby zdobyć nową wiedzę, wymienić się dotychczasowymi doświadczeniami i nawiązać nowe znajomości.

Rozpoczęcie piątkowej konferencji miało miejsce w auli Auditorium Maximum UW przy Krakowskim Przedmieściu. Tego dnia studenci mieli możliwość spotkania z Tomaszem i Markiem Sekielskimi oraz Bartoszem Węglarczykiem. Wspólnie rozmawiali o roli dziennikarza obywatelskiego przez pryzmat filmu „Tylko nie mów nikomu” ale i nie tylko. Studenci pytali gości m.in. o kulisy powstawania filmu, przeszkody jakie im towarzyszyły oraz o to, co zadziało się w opinii publicznej po jego publikacji.

Sobota stała pod znakiem paneli oraz warsztatów. Zgromadzona młodzież mogła uczestniczyć w panelach dotyczących: dziennikarstwa sportowego, podczas którego udział wzięli Mateusz Święcicki oraz Paulina Czarnota- Bojarska, roli dziennikarza w prewencji samobójstw- gośćmi byli Haiska Witkowska oraz Sebastian Różycki, oraz tajnikach produkcji reklamowej z Kubą Galantem. Ponadto studenci mieli możliwość udziału w warsztacie radiowca, który poprowadził Marcin Jędrch z RMF FM. O historii widzianej przez kuchenne drzwi opowiadał Witold Szabkowski, który przez pryzmat swojej książki mówił o tym jak ona powstawała i jak docierał do swoich rozmówców. Spotkanie dotyczące docierania przez dziennikarzy do prawdy, czyli o dziennikarstwie śledczym cieszyło się niezwykłą popularnością. Kulisy swojej pracy zdradzali: Janusz Schwertner- Onet.pl, Grzegorz Głuszak- TVN oraz Bertold Kittel- TVN. Aleksandra Dejnarowicz gościła w panelu poświęconemu Netflixowi. Tego dnia po godzinie 18 odbyły się wycieczki do warszawskich redakcji tj. Dzień Dobry TVN, Polskie Radio, Radio Eska, Onet, Na temat oraz do studia Mam Talent.

Niedziela przyniosła rozmowy na temat sztuki konwersacji z politykami, o której mówiła Agnieszka Gozdyra-Polsat News. W tym dniu obyła się również debata dotycząca przyszłości mediów widzianej oczami nowego pokolenia. Poprowadził ją Łukasz Noszczak, reporter Polsat News. Na zakończenie z Maciejem Orłosiem studenci rozmawiali o tym, jaki dziennikarz był, kiedyś a jaki jest dziś.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Uniwerek.TV oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Maciej Cieciora