Mędrcy przejdą ulicami Lublina

pixabay.com

6 stycznia obchodzimy wyjątkowe święto. Ulicami Lublina przejdzie Orszak Trzech Króli.

Za nami już święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok. Nieodłączną częścią tego wyjątkowego czasu jest jeszcze jedno święto, przypadające na 6 stycznia ­­– Trzech Króli, zwane również Objawieniem Pańskim. Trzech Króli to jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia hołd złożony przez pogan Synowi Bożemu. Według Pisma Świętego, mędrcy ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę.

Z tej okazji ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Organizatorzy zachęcają do przebrania się w stroje mędrców, by nadać wydarzeniu wyjątkowego, uroczystego charakteru. Oprawę muzyczną zapewni zespół B6, a sam Orszak poprowadzi Ewa Dados.

Orszak Trzech Króli ruszy z Placu Zamkowego o godzinie 12:00. Następnie przejdzie Aleją Tysiąclecia, ulicą Lubartowską, później Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem oraz ulicą Królewską do archikatedry. Tam rozpocznie się msza święta o godzinie 13:00, a zakończy się uroczystym koncertem kolęd.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Święto Objawienia Pańskiego od dziewięciu lat jest dniem wolnym od pracy. Przyjęły się też trzy imiona mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. Pierwszy z nich miał być czarnoskórym Etiopczykiem, drugi – mieszkańcem Egiptu, trzeci – pochodzić z Azji Wschodniej. Tak też przedstawiani będą Trzej Królowie podczas orszaków, które 6 stycznia przejdą polskimi miastami. W roku 2019 w Polsce przeszło blisko 750 pochodów, w których udział wzięło ponad milion osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *